Kore'de Kayıtlı 2 Milyon Köpek Kayıtdışı 4 Milyon

Kore’de yapılan bir ankete göre, 2020 yılında Güney Koreli hanelerin yaklaşık 3’te 1’inin evcil hayvanı vardı. Evcil hayvanlar içersinde en çok köpek ve kedi tercih edilmiş.

Tarım bakanlığı envanterine kayıtlı toplam evcil hayvan sayısı 8,6 milyona ulaştı. Konuyla ilgili daha önceki KORE’DE EVCİL HAYVAN KÜLTÜRÜ VE PAZARI NASIL? ayrıntılı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kore Tarım, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre, evcil hayvan yetiştiren hane sayısı 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 5,91 milyondan 6,38 milyona yükseldi.

Bu rakam kabaca Kore’deki  mevcut 23 milyon evin/hanenin yüzde 28’ine denk geliyor. Araştırmaya göre, yerel hanelerde yetiştirilen köpek sayısı 6,02 milyona, kedilerin sayısı ise 2,58 milyona ulaştı.

Koreliler Ortalama olarak, evcil hayvan köpeklerine aylık 176.000 won (157 $) para harcarken, kediler için aylık masraf  149.900 won’a ulaşmış.

Ankete katılanların yaklaşık yarısı, Kore’nin hayvanları istismar edenler için hafif cezalar verildiğini, evcil hayvanını sokağa bırakanlara ve istismarlara ağır yaptırımlar verilmediğini de söylemiş.

Yeni çıkan yasayla bu yıldan itibaren hayvanlarına işkence yapanlara ve evcil hayvananı öldürene üç yıla kadar hapis veya 30 milyon won para cezasına çarptırılacak. Konuyla ilgili daha önceki KORE’DE EVCİL HAYVAN ZULMÜ SANILANDAN FAZLA yazımızı da bakabilirsiniz.