Samsung Electronics Co., yılın ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarındaki lider konumunu korudu. Salı günü yayınlanan bir rapora göre Güney Koreli dev, mobil satışlarında sağlam bir büyüme kaydetti.

Pazar araştırmacısı Strategy Analytics’in son raporuna göre, Samsung’un akıllı telefon sevkiyatları Ocak-Mart döneminde arttı. Yıllık %32 artışla 77 milyon adede yükseldi ve pazar payı %23 oldu.

Strategy Analytics’in yöneticisi yaptığı açıklamada. ” Samsung’ un daha önce piyasaya sürülen Galaxy S21 serisiyle ve yeni piyasaya sürdüğü daha uygun fiyatlı A serisi 4G ve 5G telefonlarının gücü bu çeyrekte sağlam bir performans sağladı.” dedi.

Apple Inc., iPhone sevkiyatlarının yıllık %44 artışla 57 milyon adede yükseltti. Bunun ardından %17 pazar payıyla ikinci oldu.

Üçüncü sırada ise Çinli Xiaomi Corp. yer aldı. İlk çeyrekte 49 milyon akıllı telefon sevkiyatının ardından %15 pazar payıyla bu sırada yerini aldı. Çinli rakipleri Oppo ve Vivo sırasıyla dördüncü ve beşinci sıralarda yer edindiler.

Strategy Analytics, 2021’in ilk üç ayında küresel akıllı telefon sevkiyatlarının bir önceki yıla göre %24 artışla 340 milyon adede ulaştığını söyledi. Bunun, 2015’ten bu yana en yüksek büyüme olduğunu da ekledi.