Kore'de Miyop Olan Çocukların Sayısı Hızla Artıyor

Güney Kore önümüzdeki hafta tıp öğrencisi kontenjanını artırmaya yönelik kararını verecek. Hükümetin tıp fakültelerine yönelik kayıt kontenjanı 2006’dan bu yana değişmedi. Tıp fakültelerine her yıl 3.058 öğrenci kayıt yaptırabiliyor.

Mevcuda 500 kişi artırmaya yönelik bir planı gözden geçirdiği bildiriliyor. Eğer mecliste yasa geçerse; yeni kontenjanlar 2025’teki üniversiteye giriş sınavında uygulanacak.

Kore’de yaşlı nüfusun fazla olması ve yaşlanmaya bağlı hastalıklardan dolayı doktor sıkıntı var. Güney Kore’de tıp mezunlarının nüfusa oranı 2022’de 7,2 iken OECD ortalaması 13,6 olduğu hesap edilirse  Kore ortalamanın çok gerisinde.

Ancak  doktorlar ve yerel tıp topluluğu, hükümetin yeni planına karşı çıktı. Hatta sendikalar toplu greve gitti. yalnızca tıp öğrencisi sayısını artırmanın doktor açığına çözüm olmayacağını, tıp fakültelerindeki  seçilmiş öğrencilerin kalitesini düşüreceğini, hakiki manada yetişemeyeceklerini düşünüyorlar.

Koreli doktorlar karşı çıksa da hükümet yabancılar doktor olarak çalışma izinlerini kolaylaştırmalı. Kore’den tıp fakültesinden mezun olmayan yabancı öğrenciler Kore’de doktorluk yapamıyor.