Mogadişu'dan Kaçış

Kore’de gişe rekoru kıran film: “Escape from Mogadishu, Mogadişu’dan Kaçış” oldu. Ağustos ayında gişede yerli Kore filmleri ilk sırayı alırken “Mogadişu’dan Kaçış” adlı aksiyon filmi de bu yılın şimdiye kadar en çok izlenen filmi olarak gişe rekoru kırdı.

 

Kore Film Konseyinin yaptığı açıklamaya göre, geçen ay toplam 7.91 milyon kişinin sinemaya gittiğini ve bilet satışlarına 76.4 milyar won (64,9 milyon $) hasılat toplanmış. Yerli filmler, satışların yüzde 76,1’ini oluşturmuş.

 

Güney Koreli ve Kuzey Koreli diplomatların Somali’deki gerçek hikayesine dayanan “Mogadişu’dan Kaçış” Ağustos ayında 2,56 milyon izleyici çekti ve daha sonra bu yıl 3 milyonu aşan ilk film olmuş.

 

Kore sinemalarında gösterimi devam eden ve izlenme rekoru kıran #Mogadishu #모가디슈 filmi gerçek bir hikayeye dayanan dramatik bir şekilde ele alınmış.

 

 

1991 yılında Somali’nin başkenti Mogadişu’daki iç savaşın şiddetli zamanlarında, Kuzey Koreli ve Güney Koreli diplomatlar tuzağa düşürülür. Her iki ülkenin diplomatı da hükümetten de yardım almadan, hayatta kalmak için Mogadişu’dan kaçmak için Kuzey Kore’yle birlikte hareket etmek zorunda kaldığını işliyor. Film bir ezan sesiyle başlıyor.

 

 

İki Kore’nin birleşmesi için verilmek istenen mesaj doğru ve yerinde olabilir ama müslümanları İŞİD gibi cihatçı göstermesi ve acımasız ama namazın vaktini kaçırmayan islamcı imajı Kore’de islamiyete olan negatif imajı ve müslümanlara olan nefreti biraz daha artırır gibi.

 

Afet komedi filmi “Sinkhole” 2,02 milyon izleyiciyle ikinci olurken, aksiyon gerilim filmi “”Hostage: Missing Celebrity” Rehine: Kayıp Ünlü” 1,21 milyon izleyiciyle üçüncü sırada yer almış.

 

İlk beşe giren diğer iki Amerikan yapımı film, süper kahraman filmi “The Suicide Squad” 420.000 ve macera filmi “Free Guy” 300.000 kişi izlemiş.