Kore'de Kayıtlı 2 Milyon Köpek Kayıtdışı 4 Milyon
  • Kore’de pandemi döneminde herkes evde kalma modunda  kedi ve köpek ithalatı 2 yılda ikiye katlanmış. En çok ithal edilen ülkeler arasında Türkiye var.

 

  • Kore gümrük verilerine göre insanların uzun süreli COVID-19 pandemisi arasında evde daha fazla zaman geçirdikleri için iki yıl öncesine kıyasla bu yıl iki kat daha fazla kedi ve köpek ithal etmiş.

 

  • Incheon’daki bölge gümrük idaresinin verilerine göre, bu yıl Ocak-Ağustos döneminde Kore’ye hava yolu ile getirilen kedi ve köpek sayısı 10.241’e ulaşmış. Bunların 7.961 köpek ve 2.280 kediymiş. Koreliler Türkiye’den özellikle cins kedi ve cins köpekleri tercih etmiş. Pahalı Van kedisi en çok tercih edilen olmuş.

 

  • Pandemiden bir süre önce, 2019’un aynı döneminde 5.222 kedi ve köpeğin ithalatından iki kat artışa işaret etti. 4.165 köpek ve 1.057 kediden oluşuyormuş. En son rakam, geçen yılın aynı döneminde 9.270 kedi ve köpekle ülkenin ithal ettiğinden yaklaşık yüzde 10 daha artış oldu demek.

 

  • Kore Tarım, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ayrı bir rapor da Ekim ayı itibariyle bir önceki yıla göre 470.000 artışla 6,3 milyondan fazla hanenin evcil hayvan beslediğini gösterdi. Ülkede toplamda 8,6 milyon evcil köpek ve kedi olduğu tahmin ediliyor.

 

  • Kore’ye giderken uçakta yeri olan veya bu hayvan için gönüllü seyahat arkadaşı arıyoruz diyenlere bir de bu noktadan bakmanızı tavsiye ederiz. İnsanlık görevi mi yapıyorsunuz yoksa kaçak evcil hayvan ticaretine aracı mı oluyorsunuz ona dikkat edin.