Kore, üniversiteye giriş sınavı Suneung’da büyük reforma gidiyor. Reform niteliğindeki sistem değişikliği önümüzdeki aylarda yasalaşsa da 2028 öğretim yılında uygulanacak.

Peki köklü değişikliklerde neler var? Üniversiteye giriş konularının kapsamı daraltacak; liselerdeki derslerin notlarında değişikliğe gidecek ve önemli derslerin ortlamasına bakılacaki. Seçmeli dersi kapsayan ders kitapları ve müfredatlar da değişikliğe gidecek ve sınavla entegre edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı gelecek yılın ikinci yarısında yeni formattaki örnek soruları öğrencilerin kullanıma sunacak.

Üniversiteye giriş, Suneung sorularının yaklaşık yüzde 50’sinin, öğrencilerin özel derse başvurmadan kendi başlarına yapabilecekler online EBS derslerinden geleceğini, 2025’te sınıflarda da yeni bir değişim dalgası yaşanacak; liseler A’dan E’ye beş aşamalı mutlak not ölçeğini kullanmaya başlayacak.

Bakanlık, yeni değerlendirme yönteminin yaratıcılığı, eleştirel düşünmeyi ve problem çözme becerilerini geliştirebilecek daha çeşitli bir öğrenme ortamı yaratmaya büyük önem verdiğini açıkladı. Öğrencilerin daha yüksek notlar için akranlarıyla rekabet etmek ve karşılaştırmak yerine sınıfta nasıl işbirliği yapacaklarını ve birbirleriyle nasıl iletişim kuracaklarını öğrenebilecekleri de eklendi. Öğrencilerdeki sınav stresine bağlı intiharın da önüne geçmeye çalışıyor.

Buna ek olarak, bakanlığın kamu eğitimcileri ile özel eğitim sektörü arasında Suneung sorularının  güvenliği, satışı ve değişimini içeren kartel olarak adlandırdığı durumu ortadan kaldırmak için test geliştirme komitesi özel kurumlarda yer almayan, tamamı devlet memurları üyelerden oluşacak ve hazırlanan sorular bir havuz aracılığıyla rastgele belirlenecek. 

Üniversiteye giriş reform taslığı henüz netleşmedi. Milli Eğitim Komisyonu ile daha fazla istişarelerde bulunduktan sonra planları bu yılın sonuna kadar tamamlamayı planlıyor.

Yeni değişiklik şu an mevcut sekizinci sınıf öğrencilerini etkileyecek. Kore’de öyle bir gecede köklü değişiklik yapılıp o yıl uygulanmıyor. Hükümet ülkenin eğitim sistemindeki büyük değişiklikleri öğrencilere ve velilere hazırlanmaları için dört yıl önceden kamuoyuna bildirmek zorunda.