Büyükelçi Eşi Krizi, Yemeğe Tükürme, BTS karartması, LG Takas, Bitcoin ve Maske

Kore’de bir büyükelçi eşinin çıkardığı kriz, karısının yemeğine tüküren adama mala zarar vermekten ceza, LG telefon piyasasında çekilince Iphone ve Samsung’dan takas kampanyası, Korelilerde bitcoin çılgınlığı ve Çin’in BTS görüntü karartması ve maske yasağı.. Kore’de magazin tadında haberlerden bir demet sunalım.

Belçika, Seul büyükelçisini geri çağırdı

Bir diplomatın eşi ülkesinin imajını sıfırladı. Kore’nin uzun süre gündemin meşgul eden diplomatik krize dönüşen elçinin hanımı olayı. Belçika’nın Seul Büyükelçisi Peter Lescouhier’in eşi Xiang Xueqiu, Nisan ayı başlarında bir giyim mağazası çalışanının yüzüne ve başka bir personelin başının arkasına tokat attığı iddiaları üzerine polis tarafından ifadesi alındı ve ardından mahkemeye çağrıldı. Eşi öyle bir hakkı yokken yabancı diplomatlara tanınan büyükelçi dokunulmazlığını kullanarak ifadeye gelmedi.

Belçika hükmeti iki devlet arasında krizi daha da büyümesin diye Seul büyükelçisini geri çağırdı, büyükelçi de eşi adına özür diledi. Saldırı davasıyla ilgili eşi için dokunulmazlığını kaldırmış oldu. Ufak bir yanlış anlaşılma devletler arası krize dönmüştü. Bir mağaza çalışanların yanlışlıkla eşinin sattıklarına benzer bir kıyafet giydiği için mağazadan kıyafet çaldığından şüphelenmesi üzerine olay meydana gelmişti.

Karısının yemeğine tüküren adam ‘mala zarar vermekten’ suçlu

Koreli biri, hanımının yediği yemeğin üzerine tükürdüğü için “mala zarar vermekten” suçlu bulundu. Seul Batı Bölge Mahkemesinin temyiz dairesi Cuma günü yaptığı açıklamada, 47 yaşındaki bir avukat olan adama 500.000 won (447 $) para cezası veren bir alt mahkemenin kararını onayladığını söyledi.

Adı gizli olan adam, geçen yıl 28 Nisan günü sabah 11: 30’da garnitürlere tükürmekle ve evde yemek yediği kabın/güvecin içine kasıtlı tükürmekten suçlu bulundu. Adam bunu öfkeyle yaptığını, çünkü karısı yemek sırasında telefonla başkasıyla konuşuyordu. Onlar yemek yerken telefona cevap verdiği için ona sinirlendi ve yemeğin üzerine tükürdüğünü söyledi.

Apple ve Samsung LG telefon kullanıcıları için takas imkanı

Apple ve Samsung, eski LG telefonlarını getirenlere yeni telefon alırken 150.000 won (135 $)  indirim olacak.

LG’nin ikinci el 4G veya 5G akıllı telefonlarını bir aydan uzun süredir kullanan kişiler bu kampanyaya başvurabilir. LG akıllı telefonlarını Apple’ın iPhone 12 veya iPhone 12 mini ile değiştirebilirler. Samsung da benzer şekilde Galaxy S21 serisi, Galaxy Z Fold 2, Galaxy Z Flip 5G ve Galaxy Note 20 serilerine alacaklara aynı indirimi uygulayacak.

Iphone takas kampanyası dün başlatıldı ve 25 Eylül’e kadar devam edecek. Samsung’un takas kampanyası da 30 Haziran’a kadar sürecek. LG’nin akıllı telefon pazar payını bakalım hangisi daha çok kazanacak?

Pazar araştırmacısı Counterpoint Research’e göre Samsung, geçen yıl Kore akıllı telefon pazarının yüzde 65’ini temsil ederken, onu yüzde 21 ile Apple ve yüzde 13 ile LG izlemişti.

Koreliler bitcoin/ kripto/Cryptocurrency Para Çılgınlığı

Şu anda 5,87 milyon Korelinin kripto para cinsinden parası var, geçen yılın sonlarında 1,63 milyon kişi olduğu düşünülürse aşırı bir artış olmuş. Yalnızca geçen ay, bu kripto pra çılgınlığa 1,91 milyon Koreli dahil olmuş.

Kripto para yatırımcı sayısı geçen yılın ekim ayından bu yana net bir şekilde artarak o ay 13.000 kişi, Kasım ayında 102.000 kişi, bu yıl Ocak ayında 367.000 bitiş, Şubat ayında 849.000 bitiş, Mart’ta 1.12 milyon ve Nisan’da 1.92 milyon kişi arttı.

Çin’den  BTS Ekran Karartması

Koreli Kpop erkek grubu BTS’in Friends dizinde yer alan 13 saniyelik görüntüsü kesilerek gösterilmedi. 27 mayıstaki ‘Friends: The Reunion’  dizisinin bazı yerleri Çin TV yayın hizmetleri tarafından kesilerek Çinli izleyiciye sunuldu.

Çin TV yayın hizmetleri, 27 Mayıs’ta yayınlanan BTS, Lady Gaga ve Justin Bieber’in görüntüleri de dahil olmak üzere “Friends: The Reunion” dan sahneler kesti. Bu kesinti olayı Kore’de ve tüm dünyadaki BTS hayranları ve Çin’de tartışma konusu oldu.

İlk Doz Aşısını Olana Maske Zorunlu Değil

Güney Kore, ilk doz COVID-19 aşısı olanlar için 1 Temmuz’dan itibaren dışarıda maske takma zorunlu olmayacak. Kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğunun gevşetilip gevşetilmeyeceğine dair karar Aralık ayı civarında başlayacak..