Kore’deki üniversitelerde öğrencilere tacizin başlıca failleri profesörler olmuş. Salı günü yapılan bir ankete göre, lisansüstü okul öğrencilerine yönelik her 10 cinsel şiddet vakasından altısından fazlası profesörleri tarafından işlenmiş.

Kyung Hee Üniversitesi’ndeki 83 erkek ve 230 bayan yüksek lisans öğrencisiyle Aralık-Ocak ayları arasında okulun öğrenci danışma merkezi tarafından yürütülen ankete göre, yüzde 24,3 veya 76 katılımcı, master, yüksek lisans sırasında cinsel tacize veya saldırıya maruz kaldıklarını söylemiş.

Cinsel taciz veya saldırıya maruz kalan Koreli öğrencilerin yüzde 65,5’i veya 36’sı faillerin profesörleri olduğunu söylerken, yüzde 21,8 veya 12’si son sınıf veya küçük öğrencilere işaret etmiş.

Bu tür vakaların 31’i veya yüzde 40,8’i derslerde yapılan cinsel taciz edici ifadeleri içeriyormuş, 26 vakada ise öğrenciler kendilerini faillerle birlikte zorla birlikte içki içme durumlarında bulduklarını veya içki içmeye zorlandıklarını bildirmiş. Katılımcıların tamamı cinsel tacize maruz kaldıktan sonra hakarete uğradıklarını veya utandıklarını söylemiş. Ancak çoğu, misilleme korkusuyla veya pozitif bir sonuç alamama korkusuyla resmi rapor etmemiş, şikayette bulunmamış.

Üniversite, anket sonucunu öğretim üyelerine ve profesörlere gönderdi ve lisansüstü öğrencilerin profesörlerden cinsel tacize uğradıklarında alarm vermelerinin zor olduğunu, çünkü öğretmenlerin mezun olduktan sonra çalışmaları ve kariyer yollarıyla yakından bağlantılı olduklarını söyledi.

Anket, Kore’deki SNU’den bir matematik profesörün geçen yıl mart ayında bir yüksek lisans öğrencisine tecavüz etmesinin ardından yapıldı. 54 yaşındaki Profesör 9 öğrenciye cinsel saldırıdan dolayı suçlu  bulunup tutuklanmıştı.