Kore’den kısa kısa haber turu

Busan, 2030 Fuarı Kaybetti

Busan, Expo 2030’a yani 2030 Dünya Fuarına ev sahipliği yapamacak. Suudi Arabistan’ın  Riyad kentinde yapılmasına oy çokluğuyla karar verildi. Kore bir yıldır ev sahipliği için adeta bununla yatıp bununla kalkıyordu. Çalışmalar, lobiler yapsa da oylamada büyük farkla elendi, kazanmayı başaramadı. Fuar yapma kararında tamamen parayı veren düdüğü çaldı. Kore hak ediyordu. Devlet başkanı başarısız oldukları için hükümet adına halkından özür diledi.

Koreli uzmanlara göre oy satın alma yaşandığını ve oy verecek ülkelere daha fazla kalkınma ve yatırım sözü vererek Arabistan kazandı. Güney Kore 1987’den beri BIE’nin üyesi olmasına rağmen henüz bir Dünya Fuarı’na ev sahipliği yapmadı.

BTS Üyelerinin Kalanı da Askere

Kalan BTS üyeleri gelecek ay askerlik hizmetine başlayacak ve böylece grubun yedi üyesi de askerliğini yapmış olacak.  Sektör kaynaklarına göre RM ve V 11 Aralık’ta, Jimin ve Jungkook ise 12 Aralık’ta askere gidiyor. Geçen yıl aralık ayında başlayan  zorunlu askere gitmelerle beraber BTS listelerde ve müzik gündeminde eski parlak günlerini yitirdi. Bütün üyelerin askerliği bitirmeleri 2025 yılının temmuz ayını bulacak. Tekrar bir araya gelebilecek mi onu da zaman gösterecek.

Kore’de Üniversite Sınavı

 Kore’de geçen hafta üniversiteye giriş sınavı vardı. Üniversite Scholastic Yetenek Testi’ne (CSAT) girmek için toplam 504.588 kişi kaydoldu; bunların arasında lise son sınıf öğrencileri yüzde 64,7’sini, mezunları ise yüzde 31,7’sini oluşturdu. İlk defa girenlerin sayısı doğum oranlarına bağlı her geçen yıl düşüyor.
Kore Milli Eğitim bakanlığı bu yıl sınavda zor/ kazık/öldürücü matematik soruların çıkarılacağını açıklamasından sonra mezun olup tekrar girmek isteyenlerin sayısı ilk defa %30 oldu. Ayrıca 15-17 yaşındaki tutuklu olan öğrenciler için ilk defa özel sınav merkezi hazırlandı.

 Kore’de Liseyi Terkte Artış

Konuyla ilgisi olmasa da başka bir eğitim haberi ise; Kore’de liseyi terk eden, okulu yarıda bırakanların sayısı önceki yıla göre iki katına çıkmış ve her 100 öğrenciden 3’ü liseyi bırakmış. Bundan okulu terk eden öğrencilerin vlog/ videoları ve tavsiyeleri etkili olmuş.

Koreli Şirketler Türkiye’ye Yatırımda Vazgeçti

Koreli iki dev marka Türkiye’ye yatırım yapmaktan son anda vazgeçti. Koreli SK ve LG firması Türkiye’de Koç/Ford firmasıyla yapmayı planladığı 4 milyar dolarlık otomobil pil fabrikası yatırımını iptal etti. Gerekçe artan maliyet ve faiz oranlarındaki artış gösterildi.

Yabancılarla evliliği yüzde 25

Korelilerin yabancılarla evliliği yüzde 25 arttı. İstatistik Kore tarafından yayınlanan veriler, Koreliler ile yabancı uyruklular arasındaki evlilik sayısının 2021’e göre yüzde 25,1 artışla geçen yıl toplam 17.428’e ulaştığını gösterdi. Geçen yıl gerçekleşen 17 bin 428 evliliğin yüzde 66,8’i yani 11 bin 649’u yabancı eşlerden oluştu. Yabancı kocalar yüzde 20’yi yani 3.479’u oluşturuyordu.

Kore’de 85.000’den fazla yabancı ev sahibi

Kore Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, Haziran sonu itibarıyla Kore’de altı ay öncesine göre yüzde 4,6 artışla toplam 85.358 yabancı uyruklu ev sahibi oldu. Burada yabancıların yaklaşık yüzde 93,5’i tek ev sahibiyken, yüzde 5,2’si iki ev sahibi oldu.