Kore yeni bir rekora imza attı ve Cadılar, Halloween Bayramı kutlamasında yaşanan izdihamda en az 150 kişi öldü. Yetkililer ilerleyen saatlerde ölü sayısının daha da artacağında endişe ediliyor. Olay gece yaşandığı için pazar sabahı olay daha da netleşir.

Pazar akşam 22.00 itibariyle yetkililerin verdiği son rakamlara göre, 154 kişinin öldüğünü ve 133 kişinin de yaralandığını doğruladı. Ölenlerin 98’i kadın, 56’sı erkek. Çoğunun 20’li yaşlarında genç kadınlar olduğu bildirildi.

Ölenlerin kimlikleri de belirlendi. Çin, İran, Rusya, ABD, Fransa, Vietnam, Özbekistan, Norveç, Kazakistan, Sri Lanka, Tayland, Avusturya ve diğer iki ülkeden 26 yabancı uyruklu olmak üzere diğer 153 kurbanın kimliği belirlendi. Seul Büyükelçiliğine göre olayda ölen Türk yok.

100 bine yakın kişinin toplandığı ve çoğu 20’li yaşlarda gençlerin oluşturduğu Cadılar Bayramı eğlencesi Kore ve dünya tarihine Cadılar bayramında en fazla ölümlü vaka olarak geçti. İlk bilgilere göre izdihamda insanlar birbirini ezdi. Haftasonu olmasına rağmen olay dünya gündeminde birinci sırada yer aldı.

Fenalaşan ve yerde yatanlara kalp masajı yapıldı ama kurtarılamadı. Topluluğun çoğu alkollü olduğu için de çok bilinçli hareket edemedi. Bazı görgü tanıklarına göre de hap veya şeker dağıtıldığını, uyuşturucu alanların olduğunu, ezilmeler olduğunu belirtti.

Bu, Güney Kore tarihindeki en ölümcül felaket oldu. 2005 yılında, Sangju kentinde bir pop konserindeki izdihamda 11 kişi öldü ve yaklaşık 60 kişi de yaralanmıştı.

Buna benzer çok sayıda öğrencinin öldüğü ölümcül gemi kazası var.  Nisan 2014’te çoğu okul gezisine giden öğrencilerin olduğu bir geminin batması sonucu çoğu lise öğrencisi 304 kişi hayatını kaybetmişti. Gemi kazası haber analizi için

Kore kayıplarda şeklinde yorumladık.

Çünkü;

Gerçekten de Kore kayıplarda; ekonomisi, dizileriyle, Kpop, teknoloji yönüyle.. Artık eski cazibesi kalmadı.

Geçtiğimiz haftalarda Kore’nin KakaoTalk’u Telekom’u, telefon, internet, taksicilik, bankacılık,  dahil 30’dan fazla uygulaması olan sayılacak sistemin olduğu ana binada yangın çıktı ve 15 saat Kore’de hayat durdu.

Kore’de her yerde kamera olsa da interneti 5g de olsa, krizi yönetmede sınıfta kaldı. Toplum güvenliği, siber güvenlik alarmı yönünde 2014 yılından gemi kazasından beri ders çıkarmış, mesafe almış görünmüyor.