Tripitaka Koreana Tapınağı İlk Kez Ziyarete Açılıyor

Kore’nin gezilecek yerler listesine bir ekleme daha yapıyoruz; Tripitaka Koreana. Haein Tapınağı’nda bulunan, Budist kanonunun dünyanın en kapsamlı ve hayatta kalan en eski versiyonu olarak bilinen Tripitaka Koreana, yakında 19 Haziran’dan itibaren her hafta sonu halka açık olacak.

Şu ana kadar sadece festivallerde, hakkında çekilmiş videolar gibi yerlerde görünebiliyordu. Ancak artık 770 yılık tarihinde ilk kez, halka açık olacak.

Hafta sonları sabah 10.00 ve 14.00 saatleri arasında turlar düzenlenecek. Bu sayede ziyaretçiler, yakından inceleyebilecek ve bir devir hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilecekler. Ayrıca bu turda Budist kültürel varlıklarının değerlerini tanıtmak ve yaymak amaçlanıyor.

Jogye tapınağında perşembe günü bir basın toplantısı düzenlendi. Orada bulunan Haein tapınağından Jingak Sunim “Geçmişin ulusal krizlerinin üstesinden gelmek için bir özlemle yaratılmıştı. Aynı umut mesajının COVID-19’un yarattığı ulusal kötü duruma uygulanabileceğine karar verdik.” dedi.

Budist tapınağı şöyle bir gezmek içinse Haein Tapınağı’nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca online rezervasyon da yaptırabilirsiniz. Ancak rezervasyonlar pazartesi öğlen saatleri için kapalı oluyor.

Peki Nedir Tripitaka Koreana?

Budist kutsal kitabını tanımlayan 52 milyondan fazla karakterle oyulmuş 81.352 ahşap baskı bloğundan oluşan settir. Üzerindeki çalışmalar 1237’de (Goryeo Krallığı sırasında) başlamış ve tamamlanması 12 yıl sürmüştür. O zamanlar Tripitaka Koreana’nın bölgenin korunmasına yardımcı olacağına inanılıyordu. Çünkü 1232’de Moğollar Goryeo’yu işgal etmiş, bu sırada bir yangında orijinal Tripitaka kaybedilmişti.

Muazzam bir ulusal iş gücü ve kaynak taahhüdünün özü olan eser, 2007’de UNESCO Dünya Mirası olarak belirlendi.