Kore'de Kadınlara da Zorunlu Askerlik Olsun Tartışması

Kore’de kadınlara da zorunlu askerlik olsun tartışması başladı. Aslında Kore’de erkeklere askerliğin zorunlu ve uzun süreli olmasından dolayı sık sık konu gündeme geliyor. Kore Savunma Bakanlığı siyasilerin kadınlara da zorunlu askerlik olsun teklifine ”Kadınları zorunlu askere almak için çok erken.” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, askerlik hizmetini hem kadınlar hem de erkekler için zorunlu hale getirme konusundaki yeni tartışmaların ortasında, kadınları silahlı kuvvetlere göndermenin erken olacağını söyledi.

Şu anda, Güney Kore’deki tüm sağlıklı erkeklerin orduda 21 ay görev yapması veya askerliğe elverişli olmayanlara 36 aya kadar süren alternatif bir kamu hizmeti programını tamamlaması gerekiyor. Koreli kadınlar subay veya astsubay olarak askere gidebilirler. Kore’de askerlik sistemiyle ilgili KORE’DE ASKERLİK VE ASKER MAAŞLARI yazımızın linkini tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bakanlık sözcüsü Boo Seung-chan, “Askerlik hizmetinin genişletilmesi bir evet-hayır, siyah-beyaz sorusu değil, çünkü birçok faktöre bakmamız, dikkate almamız gerekiyor,” dedi ve bakanlığın değişim ve güven konusunda sosyal uzlaşmaya ihtiyacı olacağını da sözlerine ekledi.

İktidardaki partinin temsilci Park Yong-jin, 2022 cumhurbaşkanlığı seçimleri için yürüttükleri kampanya taahhütlerinden biri de kadınları askere almaya yönelik. Aslında bu teklifin ayrıntısında erkeklere de zorunlu olmasın, askerlik sistemi hem erkeklere hem de kadınlara açık, tamamen gönüllü bir ordu olmasını içeriyor. Askere gitmek istemeyenlere de 100 günlük temel askeri ve silah eğitimden geçme zorunluluğu olacak.

Bazılarına göre bu yasa teklifi genç erkek seçmenleri etkileme girişimi olarak görüyor. Konuyla ilgili olarak bir düşünce kuruluşunun yaptığı ankete katılan kadınların yüzde 53,7’si orduda hizmet etmeye istekli olacaklarını söylemiş. 2019 yılında yapılan bir başka ankete  göre ankete katılan her 10 erkek ve kadından 6’sının, kadınların askere alınmasını desteklediğini  söylemiş.

Koreli bazı kadınlara göre çocuk yetiştirme, zorunlu askerlik kadar kamu yararına olan  vatani görevi yerine getirdiklerini ve eğer ordu, yürürlükte olan uzun süreli zorunlu askerlik politikalarını revize etmek istiyorsa, buna kadınları tartışma konusu yapmadan ayrı ayrı tatışmalı düşüncesindeler.