Kore'de Kayıtlı 2 Milyon Köpek Kayıtdışı 4 Milyon

Kore’de resmi olarak kayıtlı 2 milyondan fazla köpek var. Başka bir deyişle de 3.7 milyon köpek hâlâ sisteme kayıtlı değil. Kore Hayvan ve Bitki Karantina Ajansı, geçtiğimiz günlerde Kore’de yaklaşık 2.32 milyon köpeğin resmi olarak kayıtlı olduğu belirtildi. Bakanlık sadece geçen yıl kayıtdışı ve sahipsiz 235.637 köpeğin bulunduğunu söyledi.

Kayıtlı 2 Milyon, Ya Kayıtsız Olanlar?

Kore yasalarına göre evcil hayvan sahiplerinin üç aylıktan büyük köpekleri sisteme kaydettirmeleri gerekiyor. Evcil hayvan köpeklerini Tarım, Gıda ve Köyişeri Bakanlığı sistemine kayıt yapmayanlara 1 milyon Won’a kadar (870 dolar) para cezasına çarptırılır (1 ABD $ = 1,132). Kore’de köpekleri kayıt yaptırmak zorunlu ama henüz kedi ve diğer evcil hayvan sahiplerinin kayıt yaptırması zorunlu değil.

Ancak Kore Tarım, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı, ülkede 6 milyondan fazla köpek olduğunu tahmin ediyor, bu da yaklaşık 3,7 milyon köpeğin hala kayıtsız kayıtdışı olduğu anlamına geliyor.

Kayıt altına alınmayan hayvanların takibi ve akıbeti belirsiz. Evcil hayanları kaybeden veya özellikle bir hevesle alıp sonra terk edenlerin sayısı da artıyor. Kore’de her yıl yaklaşık 130.000 evcil hayvan kurtarılmakta ve barınaklara gönderilmektedir.

Terk Edilen 130 Bin

Geçen yıl yaklaşık 130.401 başıboş evcil hayvan bulunmuş, bunların yüzde 25’i bulunduktan kısa bir sonra ölmüş, yüzde 21’isine ötenazi yapılmış ve yüzde 30’u yeni sahipler tarafından sahiplenmiş. Kayıp olan evcil hayvanlardan sadece yüzde 11’i sahiplerine dönmüş. Kore’de evcil hayvanla ilgili önceki bazı haberlerimiz:

Kore’de evcil hayvan pazarı da hızla büyüyor. Kore’de geçen yıl itibariyle 7.271 evcil hayvan bakım dükkanı, 4.406 evcil hayvan bakıcısı ve 57 evcil hayvan cenaze hizmeti sağlayıcısı var.

Son olarak Kore’ye Türkiye gibi ülkelerden evcil hayvan ticareti de son zamanlarda arttı. Özellik cins köpek ve Van kedisi en çok tercih edilenler. Uluslararası ticarete aykırı şekilde  bazı organizasyon sahipleri Kore’ye getirmek veya Kore’den götürmek için kedime/köpeğime gönüllü arıyorum, getirecek kişinin uçak biletini karşılayarak getirtiyorlar. Bunun ticaretini düzenli yapıp 10 bin dolar kazanan var.