Korelilere göre günde 3 bardaktan fazla kahve içmek ölüm oranını azaltıyor. Şüphesiz ki Kore, dünyanın en çok kahve tüketen ülkelerinden biri olduğunu önceki yazılarımıza da tıklayarak okuyabilirsiniz. Kore’nin kahve tüketimi, toplam Asya Pasifik kahve pazarının yaklaşık %6’sını temsil ediyor.

Korelilerin yaptığı bir araştırmaya göre; günde üç fincandan fazla kahve içmek, 40 yaşın üzerinde ölüm oranlarını %21 oranında düşürüyor.

Ölümle Kahve İçmenin ilişkisi

Chung-Ang Üniversitesi’nde gıda ve beslenme profesörü olan Shin Sang-ah, bu konuyla alakalı bir araştırma yaptı. Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin verilerini kullanarak; günlük kahve alımı ile ölüm oranları arasındaki ilişkiyi 2018 sonuna kadar analiz ettiğini söyledi.

Profesör Shin’in ekibi, çalışma sırasında hali hazırda diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanser teşhisi konmuş kişileri araştırmaya dahil etmedi. Ölüm nedenleri, Kore’nin ölüm belgeleri veri tabanına göre belirlendi.

Çalışma, günde üç fincandan fazla kahve içenlerin tüm nedenlerden dolayı ölüm riskinin, kahve içmeyenlere göre 0,79 kat daha düşük olduğunu gösterdi. Günde bir fincan kahve içen bir kişinin kalp damar hastalığından ölme olasılığı, kahve içmeyen bir kişiye göre 0,58 kat daha fazlaydı. Günde 1 ila 3 fincan kahve içenlerde kalp damar hastalığından ölüm oranı 0,62 kat azaldı.

Profesör Shin’in ekibi gazetede, “Bu çalışmanın sonucu, günde üç fincandan fazla kahve içmenin, poşet kahve dahil kahve türü ne olursa olsun kardiyovasküler hastalıklardan ölüm riskini azalttığıdır.” Dedi.

Koreliler Ne Kadar Kahve Tüketiyor?

Amerika Kore Ekonomi Enstitüsü’ne göre Koreliler, haftada 12,3 fincan kahve içiyor. Bu da kişi başına yılda 2,3 kg kahve tüketimi demek. Koreliler geçen yıl, yaklaşık 26,5 milyar fincan kahve tüketmiş. Bu da kişi başı yıllık ortalama 512 fincan kahve yapıyor.

Kore, ülke genelinde 49.000’den fazla kahve dükkanına sahip. Bunların 18.000’den fazlasının Seul’de olduğu tahmin ediliyor. Öyle ki sadece Starbucks, dünyada dükkanını en çok Seul’de bulunduruyor.