Kore’de evcil hayvan beslemek ve onlarla birlikte yaşamak kesinlikle bir trend. Kore Kırsal Ekonomi Enstitüsü’ne (KREI) göre 2019 itibariyle dört haneden birinin evcil hayvanları içerdiği tespit edildi. Kore’de evcil hayvanlarla ilgili Kore’de Evcil Hayvan Kültürü ve Pazarı Nasıl?  yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kore Tarım, Gıda ve Köyişleri Bakanlığına göre 2019’da ülke genelinde 2018’e göre yüzde 10 artışla 135.000’den fazla evcil hayvan terk edilmiş olarak bulundu. Bu rakam 2014 yılına göre yüzde 67 artış demek.

Kore Tarım, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl toplam 135.791 köpek, kedi ve diğer evcil hayvanlar, bir önceki yıl 121.077’ye kıyasla terk edildi veya kayboldu. Güney Kore’de terk edilmiş evcil hayvan sayısı, son beş yılda yüzde 67,3 artmış, 5 yıl önce 81.100 hayvan terk edilmişti.

Kore’de terk edilmiş evcil hayvanların yıllara göre sayıları

Neden terk edildiğine gelince bazı uzmanlara göre; evcil hayvan sahipleri ya hayvan haklarının tam olarak farkında değiller veya evcil hayvan sahiplenmeyi gerektiren sorumluluk konusunda iyi eğitimli değiller. Bazıları bir özenle hevesle alıyor ama evcil hayvanı yüzünde hayatını ve tatilini planlamak zor gelince de bırakıyor. Bir başka terk etme nedeni de ekonomik olabilir. Çünkü aylık en az 200 Amerikan doları masrafı oluyor.

İnsanlar genelde hayvanlarını uzun  Chuseok tatil dönemlerinde veya yaz aylarında şehirden uzak otoyollarda ve dinlenme tesislerinde terk ediyorlar. Evcil hayvanlarla ilgili platform olan Pawinhand’e göre, 2019’daki Chuseok sırasında 728 hayvanın kaybolduğu veya terk edildiği bildirildi. Bu yıl pandemi ile beraber bu evcil hayvanı terk etme oranın daha da artacağı tahmin ediliyor. 

Kore hükümeti Ocak 2021’den itibaren, Hayvanları Koruma Yasası uyarınca, yerel birimler terk edilmiş evcil hayvanlarla ilgili suçlarla ilgili soruşturma başlatabilir. Soruşturmadan sonra suçlu bulunanlar 3 milyon Won’a (2.580 $) kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.