Guney Korede evcil hayvan

Güney Kore’de evcil hayvan zulmü hiç de azımsanmayacak ölçüde. Bir bakışta, 15 milyon evcil hayvan sahibi olan Güney Kore, hayvanlar için uygun bir diyar gibi gözükebilir. Genel olarak evcil hayvanları ailenin bir parçası olarak görme eğilimi hızla artıyor. Hatta bazı evcil hayvan sahipleri hiçbir masraftan kaçınmazlar. En iyi yiyecekler, oyuncaklar, veterinerler ve bakıcılar için harcama yaparlar.

Ancak daha yakından baktığınızda durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Birçok hayvan hasta olduğunda, yaşlandığında ya da sevimliliği kalmadığında terk edilir. Zira dünyanın genelinde olduğu gibi bazıları sadece eğlence için istismar ediliyor. Geri kalan ise çiftliklerde ve laboratuvarlarda denek olarak acı çekiyor.

Hükümet verilerine göre, Kore’deki barınaklara kabul edilen hayvan sayısı 2017’de 102.000’den 2019’da 135.791’e yükseldi. Deneyler için kullanılan hayvan sayısı geçen yıl 3.71 milyondu. Hayvan istismarı vakalarında polis şikayetlerinin sayısı 2010’da 69 iken 2019’da 914’e yükseldi. Tüm bu artışa rağmen çok az sayıda istismarcı hapse mahkum edildi.

Londra merkezli World Animal Protection’a göre, Kore 2020’de grubun Hayvan Koruma Endeksi’nde D puanı aldı. Listeye göre A en yüksek ve G en düşük puan…

Hayvan uzmanları, kısmen kanuna göre düşük statüleri nedeniyle, Kore’de hayvanların yaşamlarının hala değerinin az olduğunu söylüyor.

Medeni Kanunun 98. maddesine göre hayvanlar nesne olarak kabul edilir ve hayvan haklarının özneleri insandır. Böylece insanlar hayvanlara sahip olabilir. Onları kullanabilir, ticaretini yapabilir veya onlarla istediklerini yapabilirler. Bu durum bazen onları kötüye kullanma derecesine kadar gider. Hayvanları Koruma Yasası, hayvanları korumak için oluşturulmuştur. Ancak Güney Kore’de evcil hayvan haklarının yasalar altında hala bir değeri yok. Sonuçta korunması ve yönetilmesi gereken “şeyler” olarak görülüyor.

Kore Hayvan Hukuku Araştırma Derneği başkanı Hong Wan-sik bu konuyu şöyle özetliyor.

Bu, hayvanların özel yasal statüsünü tanıyan Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerle karşılaştırılıyor. Bu ülkelerde hayvanlar ne nesne ne de insan olarak görülüyor. Onlara özel statü verildi. 1990 yılında Almanya, Medeni Kanununda “Hayvanlar nesne değildir ve ayrı yasalarla korunmaktadır” şartını getirdi. 1992’de İsviçre, hayvanların bir şey değil, doğası gereği değeri olan varlıklar olduğunu kabul edecek şekilde anayasasını değiştirdi.

“İnsanlara hayvanların canlı varlıklar olduğu algısını vermek için hayvanların yasal statüsünü yükseltmek gerekiyor”

Güney Kore’de Evcil Hayvan Hakları

2017 yılında, Adalet Partisi eski Temsilcisi Lee Jung-mi Medeni Kanunun 98. Maddesine “Hayvanlar nesne değildir…” şeklinde bir madde eklemeyi önerdi. Ancak Ulusal Meclis’te pek ilgi görmedi.

20’nci Ulusal Meclis’te önerilen ve Mayıs 2020’de sona eren Hayvanları Koruma Yasasında 89 değişiklik yapıldı. Ancak bu tekliflerden 37’si daimi komitenin ilgisizliği nedeniyle hiç tartışılmadan sona erdi.

Hayvanları koruma çeşitli zorluklarla karşılaşsa da durum umutsuz değil. Sürekli olarak sorunu gündeme getiren ve değişim için bastıran milletvekilleri, sivil gruplar, akademisyenler ve genel halk üyeleri var.

21’inci Ulusal Meclis, Haziran 2020’de başladığından bu yana, 42 hayvanla ilgili yasa tasarısı önerildi. Bu tasarılar genellikle

  • Hayvan koruma,
  • hayvanat bahçeleri ve akvaryumlar,
  • vahşi yaşam, deneyler için kullanılan hayvanlar
  • hayvan deneylerine alternatif çözümler

ile ilgiliydi.

Hayvanların refahı ve korunması üzerinde çalışan sivil gruplar da mevcut.

Kore Hayvan Refahı Derneği’nden Jung Jin-ah,

“Hayvanların algısının 10 yıl öncesine kıyasla çok değiştiğine inanıyorum. Sokak kedileri için gelişmiş farkındalık, devam eden birçok hayvan kurtarma projesi ve revize edilmiş hayvan koruma yasaları”

örneklerine işaret etti.

Halkın hayvan refahı ve korunmasına yönelik değişen algısını yansıtan sivil grubun destekçileri 2010’da yaklaşık 1.000’den 20.000’e çıktı. Tüm bu gelişmelerin ışığında hayvanların hak ettikleri değer ve saygıya bir an önce kavuşmalarını diliyoruz.

Zira, bir ulusun büyüklüğü, hayvanlarına yapılan muamele ile değerlendirilebilir…