Kore, 2030'a Kadar Demiryolu Ağını 1000 km Daha Genişletecek

Güney Kore yüzölçümü (100,210 km² ) bakımından Türkiye’nin sekizde biri. Kore’de ulaşım olarak da  demiryolları herkes için bir hayli önemli. Toplu taşıma ve metro kullanımı çok fazla. Tam da bu yüzden olsa gerek, hem vatandaşlar hem de turistler için demiryolu ulaşımı hem ucuz hem pratik.

İşte bu işlevselliğini daha da arttırmak için Ulaştırma Bakanlığı daha fazla yatırım yapacağınız açıkladı. Konuyla ilgili detaylara bakacak olursak;

Kore hükümeti öncelikle büyükşehirlerinin demiryolu ağını genişletmeyi planlıyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde demiryolu ağını genişletmek için 114.7 trilyon won (102.7 milyar ABD $) yatırım yapacağını söyledi.

Kore Kara, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, 2030 yılına kadar 4,274 kilometre olan demiryolunu 5,137 km’ye çıkarmayı hedefliyor. Yaklaşık bin kilometre daha  demiryolunu uzatmış olacak. Demiryolları sayesinde, insanlar ülkenin en uzak yerine üç saatten daha kısa sürede seyahat edebilme imkanı olacak

Demiryolu ulaşım kapasitesi 2019 yılında %11.5’ti. Bakanlık bunu, 2030’da yaklaşık %17’ye çıkaracağını söyledi.

Yüksek hızlı trene geçişle Kore'de ulaşım 1 saat kısalacak
Yüksek hızlı trene geçişle Kore’de ulaşım 1 saat kısalacak

Plan, özellikle büyükşehirlede ve metropol bölgelerinde trafik sıkışıklığını hafifletmek için geniş bir demiryolu ağına sahip olmayı hedefliyor. Ayrıca Seul gibi uydu kentlerde yaşayanların şehir merkezlerine daha rahat bir şekilde gidip gelmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

 

Mevcut demiryolu hatlarını da iyileştirilerek yüksek hızlı tren ağları sayesinde önceden demiryoluyla 2 saatte gidilen hızlı trenle bir saate düşecek.Şu anda  Kore’de en çok kullanılan ulaşım yolu yüzde 62,6 ile otomobiller ve onu yüzde 25,6 ile otobüsler takip ediyor. Adamlar çalışıyorlar ama çalışıyorlar ve onlar için zaman ve hız önemli.