Yabancı Evliliklerde Maddi Zorluklara Bağlı Boşanmalar Artıyor

Son zamanlarda da sıkça gördüğümüz üzere Kore’de uluslararası evlilikler artıyor. Bu evliliklerin çoğu da özellikle Koreli erkeklerle yabancı uyruklu kadınlar arasında gerçekleşiyor. Şu an sosyal medyada pek çok çiftin evliliğe kadar giden ilişkilerini izleyebiliyoruz. Buraya kadar izlediğimiz evliliklerin devamı nasıl? İşte bu haberimizde biz de buna bakacağız. Ondan öncesinde ise Kore’de yabancılarla ilgili yaptığımız habere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kendinden 10 Yaş Büyük Koreliyle

Kore Aile İlişkileri Hukuki Yardım Merkezi’ne göre, 2020’de boşanmanın eşiğinde olan bir Kore vatandaşı erkek ve yabancı uyruklu bir eşten oluşan “uluslararası” çiftlerin çoğu mali zorluklar yaşadığını belirtmiş.

korede yabancı evliliklerde en çok vietnam ve çinli gelinler
Kore’de Yabancı Evliliklerde en çok Vietnamlı ve Çinli gelinler

Merkez, geçen yıl boşanmayla ilgili hukuki danışmanlık sunduğu bu tür 708 davayla ilgili istatistikleri yayınladı.

Bunların arasında davaların %65’i Koreli kocaların isteği üzerine boşanma davası açılmış, geri kalanı ise Koreli bayanların boşanma isteği üzerine gerçekleştirilmiş. Koreliler genlede kendinden 10 yaş küçük biriyle evleniyor.

Yabancı Uyruklu Eşlerin Sabit Bir Geliri Yok

Mali durumlarına gelince, göçmen eşlerin %83,8’i ve Koreli kocaların %61,9’u sabit bir gelire sahip olmadıklarını söylemiş. Kadınların yaklaşık %25’i ev hanımı olduğunu, Koreli kocaların ise %21,5’i işsiz olduğunu söyledi. Koreli ile evlenenler genelde fakir ülkelerden gelmiş, Kore’yi hayalindeki ülke olarak gören ve Kore’ye kapak atma için işsiz de olsa Koreli biriyle evlenmeyi tercih edenlerden oluşuyor.

Koreli bir yetkili Kore’de çok kültürlü evliliklerdeki çiftler, evliliklerinin başından itibaren boşanmaya yol açabilecek maddi zorluklar ve büyük yaş farklarını bile bile evliliğe evet diyor sonra da gittiği yere kadar diyor. İletişim, dil ve kültür farkından dolayı karşı tarafı anlayamama evlenince daha da etkili oluyor.

Boşanmalar Çoğunlukla İlk Evliliklerde Gerçekleşiyor

Erkeklerin ve kadınların ilk kez evlendiği vakalar, ankete katılanların en büyük oranını %26,1 ile oluşturdu. Bunu %22,8 ile erkek ve kadınların ikinci evlilikleri izlemiş. Erkek ya da kadının ikinci evliliğinde olduğu vakalar, tüm katılımcıların %14,7’sini oluşturmuş.

Yabancı Evliliklerde Maddi Zorluklara Bağlı Boşanmalar Artıyor
Yabancı Evliliklerde Maddi Zorluklar, Fiziksel tacize bağlı boşanmalar

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu tarafından 2017 yılında yapılan bir ankette, yabancı eşlerin% 42’sinden fazlası fiziksel, sözlü, cinsel ve mali taciz de dahil olmak üzere aile içi şiddete maruz kaldıklarını bildirmiş. Bu korkunç bir oran.

Boşanırken Vizeyle Tehdit ediyor

Güney Kore’nin göçmenlik yasalarına göre, yabancı gelinlerin kocalarının bir yıl süren ilk vizelerine sponsor olmaları gerekiyor. Bundan sonra her üç yılda bir vizelerini yenilemeleri gerekiyor. Eğer Koreli eş ayrılmak istiyorsa vize desteği geri çekmekle tehdit  ediyor. Eş vizesi olan kadınlar Güney Kore’de çalışabilir ve sonunda kalıcı oturma izni sahibi olabilirler.
Eğer çift boşanırsa ve çocukları yoksa, evli eşinin evliliklerinin sona ermesinden sorumlu olduğunu veya taciz mağduru olduğunu ve iyileşmesi için zamana ihtiyacı olduğunu ispatlayamazsa, yabancı eşin ülkesine dönmesi şart.

Koreliyle Evlilik Cesaret, Fedakarlık ve Sabır İster

Bu verilerden de anlaşılacağı üzere, uluslararası evlilik yaparken dokuz ölçüp bir biçmek gerekli. Dünyanın neresinde olursak olalım, vatandaşı olmadığımız bir ülkede yaşamak hiçbir zaman kolay bir iş değil. Hele kültürü ve dini yaşantısı farklı olan, Koreliler dışındaki insanların dışlandığı Kore’de yabancı olarak evlilik, ayrı bir cesaret ve fedakarlık ister. Kore’nin pasaportuna ve gelir seviyesinin yüksekliğine değil, kendinizi sığıntı gibi hissetmeyeceğiniz , halden anlayan bir evliliğe evet deyin.

Kore’de istihdam ve vatandaşlığa geçiş aşamaları oldukça önemli aşamalar ve bu konuyla ilgili haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.