Geçen Yıl 100 Binden Fazla Koreli Boşanmış

Geçen yıl yüz binden fazla Koreli boşanmış. Nerdeyse evlenenlerin yarısı kadar çift boşanmış. Kore’de boşanmalar artık normal bir olay olarak görülüyor.

Kore’de giderek artan sayıda insan, evliliğin yaşam boyu sürecek bir bağlılık ve ne olursa olsun korunması gereken toplumun temel taşı olduğuna dair geleneksel inançtan uzaklaşıyor, evli kalmayı kişisel bir seçim ve mutluluk için bir araç olarak görüyor.

Seul merkezli evlilik danışmanlığı şirketi Duo tarafından 39 yaş ve altı 500 bekar erkek ve 500 bekar kadın üzerinde yakın zamanda yapılan bir ankete göre, kadınların yalnızca yüzde 6,6’sı ve erkeklerin yüzde 13,6’sı boşanmayı olumsuz ve anormal olarak değerlendirmiş.

Kore’de evlilik fikri ilgili inanç değişimi bir gecede olmadı 10 yıldır düzenli olarak değişen bir düşünce yapısı var. On yıl önce aynı şirket tarafından 478 bekar erkek ve 500 bekar kadın üzerinde yapılan benzer bir anket, kadınların yüzde 77’sinin boşanmanın iyi olduğunu düşündüğünü gösterdi.

Ankete katılanların yüzde 55,6’sı kendini sürekli mutsuz hissediyorsa eşinden boşanması gerektiğini söylerken, yüzde 23’ü boşanmaması gerektiğini söylemiş. Erkeklerin yüzde 43,7’ü mutsuzsa boşanabilir derken  erkeklerin yüzde 40,6’sı da evliliği bitirme konusunda daha isteksiz.

Evlilerin Nerdeyse Yarısı Boşanmış

İstatistik Kore’ye göre, geçen yıl 214.000 çift evlenirken, 107.000 çift boşanmayı tercih etmiş. Nerdeyse evlenenlerin yarısı kadar çift boşanmış.

Kore’de boşanma davalarında yüzde 37,2 ile 20 yıldan fazla evli olarak birlikte yaşadıktan sonra ayrılmayı tercih etmiş. Onu yüzde 19,8 ile dört yıl ve daha kısa evli kaldıktan sonra boşanmayı tercih edenler izlemiş. Kore’de boşanan çiftler ortalama 16.7 yıl evli kalabilmiş.

Boşanan Korelilerde mantık şu “Mutlu olmak için evlendim. Aynı şekilde mutlu olmak için de boşandım”

Koreliyle Evli Türklerde Durum Nasıl?

Son olarak bizim Türklerin, Korelilerle  evlilikleri nasıl gidiyor? 2014’ten beri tanıdığımız Koreli biriyle evli Türklerin bazılarının mutluluklarını Allah nazarlardan saklasın türünden.

Burada kişilerin isimlerini vermeyeceğiz ama gerek Kore’de ve gerekse sosyal medyada özel hayatında paylaşımlardan yola çıkarak yorum yapacak olursak; örnek ve seviyeli birliktelikleri ve evlilikleri olan ve çoluk çocuğa karışmış çiftler çoğunlukta. Çiftler kendi kültürünü eşine dayatmadığı sürece evlilikler uzun soluklu devam ediyor. Kore’de olan Türklerin deplasmanda olması da dezavantaj oluyor ve biraz iç güveysi modunda.

Buradaki  evli çiftlerdeki genel tipik özellik; Türk olan erkekse evlendiği Koreli kendisinden 0rtalama en az 10 yaş büyük oluyor. Herhalde Koreliler en az 15 yaş genç gösteriyor diye bizimkiler kendinden büyüklerle evliliği tercih ediyor.

Koreli ile evli olan bayan ise bu kez Koreli erkek en az 10 yaş büyük. Türk bir bayan öğrenci (24 yaşında) 39 Yaşında Koreli bir erkekle evlenmişti ve evlilikleri 4 ay sürebilmişti. Aynı şekilde 30 yaşında genç bir delikanlımız da geçen yıl 45 yaşında Koreli biriyle evlendi ve bunların da evlilikleri uzun sürmedi ve 6 ayda bizim oğlan Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

Davul dengi dengine misali. Yaş farkının fazla olması eşlerin birbirini anlamalarını kuşak farkından dolayı zorlaştırıyor. Yabancıların evliliklerindeki sıkıntılarla ilgili YABANCI EVLİLİKLERDE MADDİ ZORLUKLARA VE TACİZE BAĞLI BOŞANMALAR ARTIYOR haberimize de bakabilirsiniz.