Kore'de İş İstihdamında Rekor Artış

Güney Kore, çarşamba günü yayınlanan verilere göre, pandeminin yol açtığı iş piyasasındaki düşüşün en son işareti olarak Nisan ayında neredeyse yedi yılın en büyük istihdam artışını bildirdi.

Kore İstatistikleri tarafından derlenen verilere göre, istihdam edilen kişi sayısı geçen ay 27,2 milyona ulaştı. Bu, bir yıldan biraz daha öncesine göre 652 bin kişilik büyük bir artış demek.

İstihdam edilen kişi sayısının 670.000 arttığı Ağustos 2014’ten bu yana en büyük yıllık artış oldu. Mart ayında, çalışanların sayısı bir önceki yıla göre 314.000 arttı. Ayrıca bu, 13 aydaki ilk istihdam artışı oldu.

İstatistik ajansına göre, esnek sosyal mesafe kurallarının ardından gelen baz etkisi ve artan ekonomik faaliyet, ekonomik iyileşmenin ortasında daha fazla iş yaratılmasına yardımcı oldu.

İstihdamda artış yaşanmasının sebeplerinden biri ise Güney Kore ekonomisi güçlü ihracatlar sayesinde toparlanma yolunda ilerlemesi.

Başkan Moon Jae-in pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetin Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisini bu yıl en az %4 büyümeye teşvik etmek için çaba göstereceğini söyledi. Kore ekonomisi, Covid-19 nedeniyle geçtiğimiz yıl %1 daraldı.

İşsizlik Ne Durumda?

Kore’de işsizlik rekor düzeylerdeydi ancak rekor düzeyde artışla bir nebze de olsa azalmış gözüküyor. Kore’de işsizlik ile ilgili haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

İşsiz sayısı geçen ay, bir önceki yıla göre 25.000 düşüşle 1.15 milyon oldu. Ülkenin işsizlik oranı geçen ay bir önceki yıla göre 0,2 puan düşüşle %4’e geriledi. Ancak, 15-29 yaşları arasındaki genç yetişkinler için işsizlik oranı, nisan ayında %0,7 puan artarak %10’a yükseldi.

Ekonomik olarak aktif olmayan veya çalışmaya istekli olmayanların sayısı, ikinci ay boyunca azaldı. Bu tür insanların sayısı yıllık 324.000 düşüşle geçen ay 16,7 milyona düştü.

Sektörler Ne Durumda?

Genel istihdam artışına rağmen, salgından ağır etkilenen hizmet sektörü, istihdamda hala bir düşüş yaşıyor. Ancak, virüs kısıtlamalarının azalmasıyla birlikte sektördeki ciddi erozyon biraz da olsa hafifletildi.

Toptan ve perakende sektörü geçen ay 182.000 iş düşüşü bildirdi. Sanat, spor ve eğlence hizmetleri sektörü ise 11.000 iş düşüşü bildirdi. Konaklama ve yemek servisi sektörüyse diğer alanlardan farklı olarak geçen ay 61.000 iş kazancını bildirdi.

Kore ekonomisinin bel kemiği olan imalat sektörüne ise geçtiğimiz ay 9.000 yeni iş pozisyonu eklendi. Kamu yönetimi sektörüyse devlet destekli iş programları sayesinde geçen ay 80.000 yeni iş ilanı ekledi.

Geçici işler de nisan ayında artış gösterdi. Geçici işçi sayısı yıllık 379.000, günübirlik işler için ise 38.000 kişi arttı.

Hükümet, istihdam edilen kişi sayısının bu yıl 150.000 kişi daha artmasının beklendiğini söyledi.