Kore'ye Aşı Olup Gelene Karantina Yok

Kore’ye aşı olup gelene 14 gün karantina Yok. Herkesin beklediği haber denilebilir. Kore yolları ne zaman açılır ve karantina ne zaman kalkar diye merak edenler; Koreli sağlık yetkilileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, aşıları tamamlanmış kişiler mayıs ayının başından itibaren 14 günlük zorunlu karantina süresinden muaf tutulacağını söyledi.

Koreli sağlık yetkilileri, tamamen aşılanmış olanların, 5 Mayıs’tan itibaren yurt dışından Kore’ye girişten sonra artık kendilerini izole etmelerine 14 gün karantinada kalmasına gerek olmayacağını söyledi.

Yeni kurallar, milliyetleri ne olursa olsun, Güney Kore’de tam aşı olanlara, son aşılarını aldıktan sonra aşısının üzerinde iki hafta geçmesi ve Covid-19 virüs testinin negatif olduğunu ispat etmesi yeterli olacak.

Güney Kore şu anda iki doz gerektiren Pfizer ve AstraZeneca’dan aşı uygulamaktadır. Ülkenin ilaç güvenliği kurumu, Johnson & Johnson’ın aşılarını onayladı, ancak Moderna ve Novavax ürünleri henüz onaylanmadı. Rusya’nın Sputnik V ve Çin’in Sinopharm aşıları gibi, Güney Kore tarafından onaylanmamış aşılar grubuna girmiyor.

Fakat yine de üzülmeyin Koreli yetkililer, diğer ülkelerle anlaşmalar yaparak yurtdışında aşı olan kişilere yönelik yeni kuralları kademeli olarak genişletmeyi, yumuşatmayı planlıyorlar. Ancak yeni muafiyetler, Güney Afrika ve Brezilya gibi daha bulaşıcı COVID-19 varyantlarına sahip ülkelerden gelenler için geçerli olmayacak. Yetkililer muafiyet planının ayrıntılarını  bugün ilerleyen saatlerde açıklayacak.

Güney Kore, kendi vatandaşına aşı işini ağırdan alıyor. Şubat ayı sonlarında aşılama kampanyasına başladığından beri şu ana kadar yaklaşık 2,6 milyon insanı veya 52 milyon nüfusunun yüzde 5’ini tek doz COVID-19 aşısı ile aşıladı. Kore 5 Mayıs’a kadar virüse karşı bağışıklığı olan yaklaşık 60.000 kişinin olacağını tahmin ediyor.

Humasis tarafından geliştirilen, test kitlerinin bu hafta sonu yerel eczane raflarına çıkmasını bekliyor. Bunun yanında test kitinin fabrika fiyatının 7.000 won olduğunu, ürün satış fiyatlarının henüz kesinleşmediğini, ancak muhtemelen 10.000 won (8.99 $) ila 12.000 won (10.80$) arasında değişeceği belirtildi.

Son olarak Kore’de toplam vaka sayısı 121.351’e yükseldi ve şimdiye kadar virüse bağlı ölenlerin sayısı 1825 kişi oldu.