Koreli LG, zarar eden telefon işinden çekilmiş olsa da devam eden COVID-19 salgını LG’ye yaradı. TV, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi ürünlere olan talebin artması nedeniyle LG Electronics, ev aletleri bölümünden rekor düzeyde kâr elde etti.

Buna ek olarak, satışların bazıları LG Energy Solution ve LG Display’in müşterileri olan önde gelen küresel otomobil üreticilerine daha fazla parça tedarik etti. Bundan dolayı para kaybeden araç bileşen bölümü, sektörün elektrikli araçlara (EV’ler) kaymasından fayda sağladığını gördü.

Kore Borsası’na (KRX) yapılan bir dosyada LG Electronics, ilk çeyrekre net karının yıllık bazda 1,08 trilyon won’dan 1,17 trilyon won’a (1,05 milyar $) yükseldiğini söyledi. İlk üç ayda işletme karı etkileyici bir şekilde %39,1 artışla 1,51 trilyon won’a ulaşti. Üstelik 2020’deki rakamlara kıyasla %27,7 artışla 18,8 trilyon won’a çıkan satışlar kazandı.

Her iki rakam da şirket için rekor seviyelerde.

Şirketin mükemmel ilk çeyrek raporlarının ardındaki sebep, COVID-19 nedeniyle ev aletlerine olan yüksek talepti. Satış işlemlerinden sorumlu ev aletleri iş bölümü, 31 Mart’ta sona eren üç ay için 919,9 milyar won’luk işletme karı bildirdi. Bu, bölümun ilk 900 milyar won’un üzerinde üç aylık işletme karıydı.

TV satan şirket, 4,08 trilyon won’luk çeyrek satışlarda 403 milyar won işletme karı bildirdi. LG, “Birinci sınıf OLED TV’lerimiz tüm dünyada bir önceki yıla göre iki katını sattı.” dedi.

Araç bileşenlerinin satışlarıysa %43 artış kaydetti. Bunun sebebiyse, araç bileşenlerine güçlü talep ve Kuzey Amerika ve Avrupa’daki pazarların kademeli olarak toparlanması.

lg innotek

LG, ikinci çeyrek ticari görünümüyle ilgili olarak da açıklama yaptı. Ürün serisini ev aletleri, TV’ler ve araç parçalarına odaklanarak çeşitlendireceğini söyledi.

 

Bu sırada, LG’nin yedek parça üyesi LG Innotek, bir önceki yıla göre %212 artışla 251,4 milyar won (227 milyon $) net gelir bildirdi. ŞirketİN bir önceki yıla göre işletme geliri %97,3 artışla 346,8 milyar won oldu. Hasılatı ise %55,6 artarak 3,07 trilyon won’a yükseldi.