Seul'da 3 kişiden Biri Yalnız yaşıyor

Seul’deki tek kişilik hanelerin sayısı tüm hanelerin yüzde 33,3’ünü oluşturuyor. Seul’da yalnız yaşama ekonomik kaygının bir sonucu. En çok gençler ve yaşlılar yalnız kalıyor.

Kore’de Yalnız Yaşayanlarla ilgili önceki yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Önceki yıllara ve araştırmalara dayalı yazıların linkini de buraya bırakalım.

Koreli tek kişilik hanelerin sayısı her geçen gün yeni bir rekor kırıyor. Sadece Seul’daki yalnız kalanlar tüm hanelerin yüzde 33,3’ünü oluşturuyor. Yapılan bir ankete göre, yalnız yaşamanın en zor kısmı hastalık veya acil durumlarda yardımına gelecek birinin olmaması, yalnız başına ölüm gitsek bir hafta sonra fark edilmesi gibi zor tarafı var. Mesela Kore’de bir önceki yıl 2450 kişi yalnız başına ölmüştü.

Seul’da 4 Bin Kişiyle Yapılan Son Anket

Seul Büyükşehir Hükümeti, Kasım ayından itibaren iki ay içinde 4.000 haneyi kapsayan 2020 Seul Refah Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı. İşte o rakamlar:

Tek kişilik hanelerden sonra en yaygın olanı, toplamın yüzde 25,8’ini oluşturan iki kişilik hanelerdi. Üç kişilik haneler yüzde 20,6 ve dört kişilik haneler yüzde 19,2 oluşturdu.

En Çok yalnız Yaşayan Yaş Grubu

Yalnız yaşayanların yaş gruplarına göre ise; En çok yalnız yaşayan yaş grubu gençler (19-34 yaş arası) oran yüzde 41,2’yi oluşturmuş. Bunu yüzde 22,6 ile yaşlı vatandaşlar (65 yaş ve üstü) oluşturmuş. Orta yaşlarda yalnız yaşayanların yüzde 16,2 ile orta yaş (50 ila 64 yaş) izlemiş

Genç insanlar için yalnız yaşamanın en büyük nedeni (yüzde 81,5) işe veya okula yakın olmak. Orta yaşlı insanlar ve yaşlıların boşanma, ayrılma veya eşin ölümü nedeniyle yalnız yaşama olasılığı daha yüksek olmuş.

Yalnız Yaşamaktan Memnunlar mı?

Bu durumdan memnun musunuz? sorusuna gelince. Yalnız yaşayan gençlerin yüzde 71’i durumdan memnunken, orta yaşlı katılımcıların büyük çoğunluğu pek de memnun değil. Orta yaşlıların yüzde 41,5’i ve 65 yaş üstü yaşlı katılımcıların yüzde 43,7’si durumdan memnun.

Yalnızların Aylık Gelirleri

Genç katılımcılar için ortalama aylık gelir 2.71 milyon won (2.447 $) – 20’li yaşlarındaki insanlar için 2.24 milyon won ve 30’larındaki insanlar için 3.51 milyon won’muş. Genç katılımcıların en yüksek oranı yüzde 51,8 ile depozito düşük evlerde kalarak aylık az kira ödemiş.

Orta yaşlı katılımcıların yüzde 90,3’ü emekli olduktan sonra bile çalışmaya istekli olduklarını ve yüzde 32,8’i emekliliğe hazır olmadığını söylemiş. Emekli olduktan sonra çalışmayı isteme nedenleri arasında geçim masraflarını ödeme ihtiyacı (yüzde 66,3), ebeveynlere veya çocuklara destek olma ihtiyacı (yüzde 13,9) ve topluma katkıda bulunma isteği (yüzde 13,2) yer almış.

Daha yaşlı katılımcılar için, ortalama aylık gelir 2.86 milyon won ve yoksulluk oranı yüzde 15.2 olarak gerçekleşti – yaş grupları arasında tüm haneler için açıklanan yüzde 4,2’lik yoksulluk oranından çok daha yüksek.

Her İki Kişiden Biri Borçlu

Seoulites anket araştırmasına göre, Seul’da asgari yaşam standardını korumak için gereken ortalama aylık gelirin 2.96 milyon won olarak tahmin edildiğini söyledi.

Seul’da kişi başına düşen yıllık ortalama hane halkı brüt geliri 2018’e göre biraz artarak 50.82 milyon won idi. Seul’deki hanelerin yüzde 44’ünün bir araba veya ev borcu olduğu ve ortalama borç miktar 99.78 milyon won imiş.