Kore’ye Seyahat Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Kore’ye seyahat yasağı veya karantina şartı ne zaman kalkacak? Ha kalktı ha kalacak derken virüsün üzerinde bir yıl geçti ama seyahat yasağı ve 14 gün karantina şartı kalkmadı. Herkes bu soruların cevabını merak ediyor.

Türkiye’den ve dünyanın değişik yerlerinde yaşayan Türk vatandaşlarımızdan bu tip sorulara çok maruz kalıyoruz. Büyükelçilikler gelişmelerle ilgili rutin bilgilendirme yapılsa da okuyucularımız pek tatmin olmuyor. Koreli diplomatlardan ve birinci ağızdan duyduğumuz kulis bilgileri teyit ettikçe paylaşıyoruz. 

Bugün sizlere iki etkili kişinin düşüncesine yer vereceğiz. Birincisi Kore Dışişleri Bakanlığındaki Koreli bir yetkili soyadı Park ve  bir diğeri de Seul’deki Samsung hastanesinde çalışan Profesör soyadı Lee olan hocamızın (Söylediklerimiz, Kore devletini ve çalıştığımız kurumu bağlayıcı olmasın ve Türk basınında Kore’nin resmi görüşü olarak yansıtılır endişesiyle isimlerinin gizli tutulmasını istediler.) söylediklerinde çeviri yapıp, harmanlama özel bir haber hazırladık.

Bu Yaz Kore’ye ve Türkiye’ye Seyahat Güvenli mi?

Koreli olarak biz de gezmeyi çok özledik çok istiyoruz. Koreliler özellikle bu yaz tatilinde Japonya ve güney asya ülkeleri gibi yakın mesafelere aktarmasız 4-5 saatlik mesafeye gidebilirler. Ama Kore’den veya uzakdoğu ülkelerinde Avrupa’ya veya Türkiye’ye gitmek yakın bir zamanda tavsiye etmiyorum. Türkiye’den de buralara gelmek riskli yolda. Uçağa binmeden testleriniz normal de çıksa, uçakta maske de kullansanız virüs kapma ihtimali çok yüksek.

Aşısı Olanın Gezme İhtimali?

Hocam, bu yaz Kanada’ya gelme sizleri de görme planımız vardı ama sanırım sizle görüşmemizi gelecek yaza erteleyeceğiz. Anne ve babanı çok özlediysen sonbaharda her türlü riski alıp gidebilirsin ama gelecek yaza kadar sabretmeni tavsiye ederim.

Şu sıralar Türkiye’de günlük vaka sayısı çok yüksek. Sanırım 30 binlerde, Kanada’da biraz az 5 binlerde. Kore’deki rakamlar sizin ülkelere göre çok düşük olsa da 3.dalga Kore’de de henüz bitmedi. Kore’de son günlerde günlük yeni vaka sayısı 500’lere çıktı.

Ülkelerde aşılama başladı, ama virüsün değişik versiyonları/varyantları ortaya çıktı. Geçen yıl mart ayına göre Covid-19 aşılarıyla beraber umutlar arttı ancak aşıların koruyuculuğu yüksek olsa da, bulaştırmanın önüne geçip geçmeyeceği şimdilik belli değil.

Türkiye aşıya erken ve hızlı başladı. Türkiye bu hızla giderse tüm yetişkinler için birinci doz aşıyı 2-3 aya bitirir. Türkiye farklı bir aşı kullanıyor. Sanırım Çin’den gelen aşıyı kullanıyor. Kore’de Astra Zeneca ve Pfizer aşıları yapılıyor ve ekim ayına kadar aşıları bitirmeyi planlıyor. Pfizer aşısı iki doz arasını 21, Moderna ve Sinovac 28 gün olarak öneriyor. 

Yukarıda da söylediğim gibi aşıların bulaşmanın da önüne geçmedikçe iki doz aşı da olsanız tekrar bulaşma/yakalanma riskiniz yüksek. Bu risk daha ne kadar sürer derseniz? Aşıların bulaşmaya karşı etkisi ve oranları ortaya çıkana kadar devam eder.

Açıklanan en son bilgiye göre iki aşı markasından birisini iki doz olanların bulaştırmayı yüzde 67 azalttığı diğerinin de yüzde 61 azalttığı yönünde ama bu oranlar da bir iki aya kadar çok değişir. Türkiye’de yapılan Çin aşısının bulaştırmayı ne kadar azalttığı ile ilgili henüz kabul edilmiş, Sinovac tarafından açıklanan bir orana rastlamadık.

Aşı Pasaportu çözüm mü?

Dünya sağlık örgütünün onayladığı aşılardan birini olanlara aşı pasaportu verilmesi planlanıyor. Aşı olduklarına dair bilgileri ve pasaport bilgilerini telefonundaki bir uygulamaya yükleyecekler. Pfizer, Astra Zeneca, Moderna ve Johnson & Johnson  markası çoğu ülkelerde kabul edilse de bazı aşıların geçerliliği gittiğiniz ülkeye göre değişiyor. Mesela Türkiye’deki insanların olduğu Çin aşısını Kore kabul etmiyor. 

Aşı pasaportu özellikle japonya’daki yarışmaya katılacak sporculara ve teknik heyette ilk kullanılacak gibi. Japonya’da yapılacak Yaz olimpiyatlarına başka ülkelerden seyirci alınmayacağı için Kore’den bile izlemeye gidemeyeceğiz. 

Karantina için tarih verebilir miyiz?

Şu an sizin yaşadığınız ülkenin hükümet başbakanı Trudeu, ülkesinde herkes aşı olana kadar seyahat başta olmak üzere çoğu kısıtlamalar devam edeceğini söyledi. Kore hükümeti de dışarıdan gelecek, yurtdışı kaynaklı vakaların virüsü yaymasının önüne geçmek için 14 gün karantina vize uygulaması temmuz- ağustos ayına kadar devam edecek gibi. Biliyorsunuz Kore’de yaşayan tüm yabancıların covid-19 testi yaptırması zorunlu oldu. Bu zorunluluk dışlanma ve ayrımcılık olarak görülse de Kore virüsle mücadelede dışarıdan gelecek faktörlere karşı tam önlem alıyor.

Aşı pasaportu daha çok yurtdışında okuyan öğrencilere ve çalışanlara yönelik bir uygulama olacaktır. Yani aşı pasaportu zorunlu hallerde kullanılır. Normal turist olarak aşı olsalar da Koreliler eylülden önce Türkiye, Avrupa, Amerika veya deniz aşırı ülkeleri rahat gezemez. Korelilere *Chuseok tatiline kadar plan yapmayın derim.Bu demektir ki Türkiye’den gelmeyi düşünenler de Chuseok tatilini bekleyecek.

*Chuseok hakkında bir fikri olmayanlar için hatırlatalım. Korelilerin en uzun tatili ve bayramı Chuseok. Bu yıl Chuseok tatili 21 Eylül’de. Chuseok ile ilgili yazımız için linki tıklayabilirsiniz?

90 Günlük Vizesiz Seyahat 30 güne mi iniyor?

Gündem dışı bir soru ama burada ülke ismi belirtmeden şöyle ifade edebiliriz. Kore hükümeti, Kore’de vizesiz veya kaçak olarak yaşayan yabancıların sayısını en aza indirmek için çeşitli plan ve alternatif hazırlığında. Son 5 yılda Kore’ye ne kadar turist gelmiş, kaç gün kalmış, Kore’ye ne kadar getirisi olmuş, kaç kişi ülkesine geri dönmemiş? Bütün bunların istatistikleri masaya yatırıldı. Buna göre önlemler alınacak. Yapılan araştırmalara göre gezmek için Kore’ye gelenler en fazla 20 gün kalmış. Avrupa veya diğer uzak ülkelerden gelenlerin ortalama 6 ile 10 gün arasında bir Kore gezi planı var. Bir aydan fazla kalan pek nadir?

Bazıları da geldikten sonra dil kursuna veya üniversiteye kayıt yaparak vize türünü değiştirmiş. Orta asya, Ortadoğu ve Türkiye gibi ülkelerden gelenler inşaatlarda veya tarlalarda çalışarak vize sürelerini hep ihlal etmişler. Bu 90 günlük vizesiz seyahat yerine 30 günlük gezme turist vizesi ve şirketler aralığıyla iş görüşmesi çalışma için geleceklere de elektronik ortamda 30 gün artırma şeklinde vize uzatmaların olacağı iş vizesi/business visa düşüncesi var. Türkiye için pozitif ayrımcılık yapılır mı? Nasıl bir uygulama olur? Hazirana doğru netleşir. O zaman sizler de duyarsınız.