Kore gibi gezmeye düşkün gelişmiş ülkeler aşı pasaportunun altyapısını hazırlamaya çalışıyor. Geçen hafta yapılan bir ankette göre, Güney Korelilerin yaklaşık %70’i, bir kişinin virüse karşı tamamen aşılanmış olduğunu kanıtlayan aşı pasaportunun kullanımının ekonomiye yardımcı olacağına inanıyor.

Konuyla alakalı daha önce ”KORE’YE AŞI OLUP GELENE KARANTİNA ŞARTI KALKIYOR” haberimize de bakabilirsiniz.

Kore’de Aşı Pasaportu

Ancak bazıları ekonomik toparlanmayı hızlandıracağına dair umutlar ifade ederken, diğerleri böyle bir pasaportu olmayanlara karşı olası ayrımcılıktan endişe duyuyorlar.

Pasaportla birlikte, %36,4’ü bir an evvel yurtdışına seyahat etmek istediğini söylemiş. Bizde de turistler gelsin diye turistik yerlerdeki vatandaşların aşılarına hız verildi. Ama Korelilerin rotasında Türkiye yok. Korelilerin %41,2’si ise seyahat rotası olarak Avrupa’yı göstermiş.

Ülke çapında 838 yetişkinin katıldığı anket, insanların %62’sinin ülkenin aşı pasaportu kullanımını başlatmanın anahtarı olduğuna inandığını gösterdi. Uluslararası anlaşmalara göre hareket etmenin önemli bir faktör olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 15,7 olmuş.

Öncelik Kimlere?

Pasaportun kullanımına izin verilirse, %43,5’i önce iş adamlarına verilmesi gerektiğini söylemiş. Uluslararası işler için kamu görevlilerine ve memurlara verilmesini söyleyenlerin oranı ise %24,1 olmuş. Ayrıca %15,7’si de Koreli öğrencilere ve akademisyenlere verilmesi gerektiğini söylemiş.

Ankete katılanların %60,8’i sürü bağışıklığının seneye kazanılacağını düşünmekte. Sürü bağışıklığını 2023’ten sonra bekleyenlerin oranı ise %29,3. Yine de sadece %9,9’u hükumetin öngördüğü gibi Kasım ayında kazanılabileceğini söyledi.

Peki Sürü Bağışıklığı Ne?

Hepimiz bunu biliyoruzdur eminin ancak hatırlatmakta fayda var. Sürü bağışıklığı, bir toplulukta yeterli sayıda insanın bir virüse karşı bağışıklık geliştirdiği ve böylece bulaşmanın durdurulduğu bir senaryoyu ifade eder.

Ankete katılanlar, ülkenin aşı tedarik programını başarılı buluyor musunuz diye sorduğunda 100 üzerinden ortalama 55,3 puan vermişler. Yani hükümet aşı tedarik işinde kırık not almış. Bu da sağlık yetkililerinin, küresel kıtlık sorunlarının ortasında istikrarlı bir aşı dağıtımını güvence altına almak için daha fazla çalışması gerektiğini gösteriyor. Yani kısaca, Kore aşılar için sözleşme imzalamış olsa da halk bundan pek memnun görünmüyor.

COVID-19 aşılarıyla ilgili olarak, yalnızca %7,8 Rusya’nın Sputnik V aşısını kabul edeceğini söyledi. Sinopharm ve Sinovac gibi Çin aşılarını ise yalnızca %1,2’si onayladı.

Peki Neye İzin Var?

Kore henüz böyle bir aşı pasaportu kabul etmedi, ancak 5 Mayıs’tan itibaren ülke, tamamen 2 faz aşısını yapmış kişilerin herhangi bir ülkeden Kore’ye döndükten sonra 14 günlük zorunlu karantinadan muaf tutulmasına izin veriyor. Ayrıca aşılarını olmuş kişilerin, restoranlar ve yaşlılar toplum merkezleri gibi birçok insanın uğrak yeri olan sosyal tesisleri ziyaret ederken aşıyı olduklarını kanıtlayan mobil uygulama göstermelerine izin vermeyi düşünüyor.