Kore Üniversitelerinin Dünya Sıralaması Düşüyor

Pandemiyle birlikte dünya genelinde uzaktan, online ve çevrimiçi dersler ülkelerin eğitimini olumsuz yönden etkiledi. Üniversitelerinin dünya sıralamasındaki başarısından dolayı yabancı öğrencilerin tercih ettiği Kore üniversiteleri de eski cazibesini yitirmeye başladı.

Kore’den 23 Üniversitenin Sırası Düştü

İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds tarafından yayınlanan dünya üniversiteleri sıralamasında 23 Kore üniversitesi, geçen yılki sırasının gerisine düşmüş, daha kötü bir performans sergilemiş. Geçen yıllardaki üniversitelerinin sıralamasıyla ilgili aşağıdaki haberlerimizi üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz;

Dünya geneli değerlendirme ve dereceye tabi tutulan 39 Kore üniversitesinden yirmi beşi, araştırma kalitesini ölçmeye çalışan fakülte başına atıflar kategorisinde düştü.

Dünya çapında toplam 6.415 üniversite değerlendirildi ve bunlardan 1.300’ü altı kategoriye sıralandı: akademik (yüzde 40), fakülte başına atıflar (yüzde 20), fakülte-öğrenci oranı (yüzde 20), işveren itibarı (yüzde 10), uluslararası öğretim üyesi oranı (yüzde beş) ve uluslararası öğrenci oranı (yüzde beş).

Kore’den Sadece 6 Üniversite

Sadece altı Kore üniversitesi ilk 100’e girebildi; 36.Seul Ulusal Üniversitesi SNU, 41.Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü KAİST, 74.Kore Üniversitesi, 79.Yonsei Üniversitesi,  81.Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve 97.Sungkyunkwan Üniversitesi oldu..

SNU üniversitesi sıralamada bir basamak ve Yonsei Üniversitesi altı  basamak yükselirken diğerleri iki ile dokuz basamak düştü. İlk 100’ün dışındaki ilk bindeki diğer 33 Kore üniversitesinden 18’i de sıralamadaki yerleri düştü. Kore üniversiteleri, öğretim üyesi-öğrenci oranında daha iyi puanlar elde etti. Üniversitelerin dünya sıralamaların başlamasından bu yana geçen 18 yıl içinde hiçbir Kore üniversitesi ilk 30’a girmedi. Bir Kore üniversitesi için tüm zamanların en yüksek sıralaması, 2014 yılında SNU için 31. sıradaydı.

Beş Asya üniversitesi

Beş Asya üniversitesi bu yıl ilk 30’a girdi — Singapur Ulusal Singapur Üniversitesi 11. sırada ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi 12. sırada; Çin’in Tsinghua Üniversitesi 17. ve Pekin Üniversitesi 18. sırada; ve bir Japon üniversitesi, Tokyo Üniversitesi 23. sırada.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT üst üste 10. yılda birinci sırada yer alırken ve onu Oxford Üniversitesi izledi. Stanford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi üçüncü sırayı paylaştılar.