Her yıl çeşitli kuruluşlar tarafından  dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması yapılıyor. Bu sıralamalar da üç aşağı beş yukarı aynı sonuçları veriyor.

En son Reuters tarafından yapılan dünyanın en yenilikçi üniversiteleri sıralamasına göre, Stanford Üniversitesi, birinci  olurken Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, listeye ikinci sırada yer alıyor ve Harvard Üniversitesi üçüncü sırada yer alıyor.

Birkaç İngiltere ve Asya merkezli üniversiteler üst sıralara yükselirken, Amerikan üniversiteleri sıralamadaki yerlerini koruyorlar.

 

Kore’de üniversiteler ilk 10 sıralamasını bir farkla kaçırsa da ( The Korea Advanced Institute of Science and Technology) Kore İleri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 11.sırada yer almayı başarıyor. Ayrıca ilk 100 üniversite sıralamasında da Kore’den 8 Üniversite yer alıyor.

 

Türkiye’de bu durum nasıl diyenlere; Türkiye’den ilk 400’de hiçbir üniversite yer almazken Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi 401 – 500 aralığına giriyor, 501 – 600 aralığında ise Bilkent, Boğaziçi ve Hacettepe Üniversiteleri ancak yer alabiliyor.