Geçen günlerde Güney Kore’de kişi başına düşen gelirin 30 bin doları geçtiğiyle alakalı haber yazmıştık. Farklı kaynaklar tarafında teyit edilmese ve rakamları sağlıklı olmasa da Kuzey Kore’yle alakalı ekonomi profesörü Ri Gi-song’ in açıkladığı son rakamları  sizlerle de paylaşmak istiyorum.

 

Ekonomi profesörünün cuma günü yaptığı açıklamaya göre Kuzey Kore ekonomisi, geçen yıl % 3,7 büyümüş. Kuzey Kore’nin Sosyal Bilimler Akademisi Ekonomi Enstitüsü’nde profesör olan Ri Gi-song, Kyodo News’e yaptığı açıklamada, Kuzey’in GSYİH’sının 2016’da 296 milyar ABD dolarından 307 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

 

Bu geliri toplam nüfusa bölen Ri, böylelikle kişi başına düşen geliri bulmuş oluyor. Profesörün araştırmasına göre  Kuzey Kore’nin nüfusunun son bir yılda  25.16 milyondan 25.29 milyona  çıkmış.

 

Bu, Kuzey Kore’nin kişi başına düşen GSYİH’sının kabaca  1,214 dolar  denk olduğu anlamına gelir. Güney Kore’deki bazı ekonomi uzmanlarına göre %3,7 büyümenin tabana yansımadığı ve daha çok inşaat sektörüne bağlı büyüme olduğu düşüncesindeler.