Hyundai Mobis

Hyundai Mobis AR HUD teknolojisi konusunda lider olacağa benziyor. Hyundai Motor Grup çatısı altında olan Hyundai Mobis, İngiltere merkezli bir artırılmış gerçeklik şirketine yatırım yaptığını açıkladı. Özellikle sürüş esnasında araba içinde sağlanacak bilgi / eğlence konularındaki keşif çabaları kapsamında Envisics’e yatırım yaptıklarını söyledi.

Hyundai Mobis, AR HUD teknolojisi üzerinde çalışan küresel bir lider olan İngiltere firmasına 25 milyon dolar yatırım yaptı. Bu yatırım ile AR HUD teknolojisinin sürüş bilgilerini gerçek zamanlı olarak eşleştiren ve ön cama yansıtan bir ürün olduğu belirtildi.

Hyundai Mobis, özellikle otonom sürüş teknolojisi ile birlikte AR HUD tekolojisini de ortaklaşa geliştirmek ve 2025’te seri üretime başlamak için Envisics’e yatırım yapmaya karar verdiklerini belirtti.

Hyundai Mobis’in başkan yardımcısı ve CTO’su Cho Sung-hwan, “Hyundai Mobis, Envisics ile birlikte otonom sürüş konusunda uzmanlaşmış AR HUD teknolojisini geliştirecek ve 2025 yılına kadar seri üretimi hedefleyecek. Sürücülerin dikkatini dağıtmaktan kaçınmak için daha fazla güvenlik ve rahatlık sağlamak için yeni nesil AR HUD çözümlerini proaktif olarak küresel otomobil üreticilerine sunacağız.” dedi.

Envisics Kimdir?

2010 yılında kurulan Envisics, oldukça iyi bir konumda ve ürettiği AR HUD teknolojisi konusundan lider bir holografik teknoloji şirketi. Hyundai Mobis, artırılmış gerçeklik ekranları alanında küresel bir lider olarak kabul edilen Envisics’in dinamik holografiye dayalı seri üretim AR HUD teknolojisi ve deneyime sahip tek şirket olduğunu belirtti.

Hyundai Mobis AR HUD Teknolojisi

Bununla birlikte Envisics ek optik cihazlara ihtiyaç duymadan yazılımla tanımlanmış geniş bir görüş alanı sağlayan bir yöntem kullanıyor. En gelişmiş hologram uygulama yöntemlerini kullanan şirketlerden biri olarak da biliniyor.

Özellikle AR HUD teknolojisi pazarı henüz yeni oluşmakta. Bu teknoloji özellikle yeni nesil ulaşım araçlarında, araç içi bilgi-eğlence sistemleri konusunda önemli bir yere kavuşacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yapılan araştırmalara göre 2025’e kadar her yıl %12 büyüme beklenen bir pazar bu.

Covid-19 Hyudai Mobis’i Durdurmadı!

COVID-19 salgını sırasında yaşanan ekonomik zorluklara rağmen, Hyundai Mobis otonom sürüş ve AR HUD teknolojisi gibi gelecekteki ulaşım araçları teknolojilerine agresif yatırımlar yapıyor.

Şirket, son üç yılda, sürücüsüz otomobiller için özel sensorlar geliştiren lider şirketlerden biri olan Velodyne’ye yatırım yaptı. Ayrıca İrlanda merkezli sürücüsüz teknoloji firması Aptiv ile Motional adlı bir ortak girişim kurdu. Şirket ayrıca Kore’de üç yeni elektrikli araç parçası üretim tesisinin inşaatını tamamladı.