Hyundai, Gelecekteki Esnek Otomobil Konseptini Tanıttı

Hyundai Mobis, gelecekteki strateji ve teknoloji konferanslarında M.Vision POP da dahil olmak üzere çok sayıda gelecekteki mobilite konsept modelini tanıttı. M.Vision POP’un temel açıklaması, İngilizce “telefon” ve “mobiliteyi” birleştiren bir kelime olan “PHOBILITY”. M.Vision POP’un geliştirilmesi yakın gelecekte tamamlanacak ve teknoloji beş yıl içinde ticarileştirilecek ve seri üretime geçecek.

Aracın özellikleri ise oldukça ilginç. Hyundai Mobis “Aracın dört tekerleği bağımsız olarak döndürülebiliyor. Hatta 180 derece dönebiliyor ve bir yengeç gibi sağa sola hareket edebiliyor. Aracın ileri hareket etmeden U dönüşleri yapmasını ve aracı yana doğru hareket ettiren “yengeç sürüşü” yapmasını sağlıyor.

Bir akıllı telefona bağlandığında, dijital bir ekran aracılığıyla araç ayarlarını kişiselleştiriyor. Örneğin, sürücünün uykulu olduğunu algılıyor ve direksiyon simidini yolcu koltuğuna doğru hareket ettiriyor. Telefon, aracın kumandası olarak işlev görüyor. Akıllı telefonun navigasyonu ekrana bağlanabiliyor ve sürücünün sesini tanıyabiliyor. Ayrıca Akıllı sensörlerin kullanılması nedeniyle direksiyonun kolonları yok. Bu nedenle direksiyon sürücünün üzerine doğru hareket edebiliyor.

Her bir tekerlek birbirinden bağımsız olarak hareket ediyor. Bu da yolda güvenliği arttırıyor, gerçekleştirmesini sağlıyor. M Vision X’in en göze çarpan  diğer bir özelliği ise 28”’lik ekranları. Ekranlar her bir yolcuya özel, bu şekilde araçtaki herkes istediği içeriğin keyfini çıkarabiliyor.

Hyundai gibi otomobil üreticileri, mobilite taşımacılığının bir sonraki seviyesi olarak “Tamamen Kendi Kendine Sürüş” teknolojisini geliştirmeye çalışmak.