Kore'de Yabancı Nüfus 5 Yılın En Düşük Seviyesinde

Kore hükümet tarafından açıklanan son verilere göre, Güney Kore’deki yabancı nüfus, pandeminin de etkisiyle beş yıldan fazla bir süredir ilk kez 2 milyon sınırının altına düştü.

Kore’ye Gelen de Gelmeyen de Pişman

Adalet Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, Mart ayı itibarıyla buradaki toplam yabancı sayısı, karşılık gelen rakamın 2,2 milyonun biraz üzerinde olduğu bir yıl öncesine göre yüzde 9,2 düşüşle 1,99 milyon civarında. Bu, yabancı nüfusun rakamın 1,89 milyon civarında olduğu Aralık 2015’ten bu yana ilk kez 2 milyonun altına düştüğü anlamına geliyor. Kore’deki yabancı öğrencilerin de uzaktan eğitim alması bu sayının düşmesinde en önemli etken.

Kore’de Aralık 2019’da  yabancı nüfus zirve yapmış 2,52 milyonun üzerine çıkmış ocak 2020’den itibaren de sürekli bir düşüş yaşamış ve Kore’deki yabancı nüfus art arda 16 aydır azaldığı görülüyor. Gerileme, bir önceki yıla göre Mart ayında sırasıyla yüzde 10,5  düşmüş. Güney Kore’de hem kısa hem de uzun vadeli kalan yabancı sayısındaki azalmaya ve özellikle öğrencilere bağlanabilir.

Kore’den Giden Gidene

Sadece öğrenciler olsa iyi. Son verilere göre uzun süreli Kore’de kalan Kore ID kartı olan yabancılar sayısı da aynı dönemde yüzde 12,5 düşüş yaşanmış. Toplam 1,1 milyon civarına düşerek yedi yılın en düşük rakamı olmuş. Yabancılar için gerçekten Kore uzun süre yaşanılacak yer değil gezilip gidilecek ülke. Kore’de 1820 dolar asgari ücretle yabancının yaşaması zor.