Kore sinema endüstrisi küresel başarı açısında altın çağını yaşıyor denilebilir. Son 2 yılda 2 Koreli iki yıl üst üste dünyanın en prestijli sinema ödülü programlarından biri olan Oscar’da ödül alarak tarih yazdı. Geçen yıl Parasite’in Oscar başarısından sonra Minari’ye gelen bu Oscar ödülü sürpriz sayılmaz.

Koreli Youn Yuh-jung, “Minari” filmindeki performansıyla bu yılki Akademi Ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alarak oyunculukta Oscar’ı kazanan ilk Güney Koreli oldu.

Pazar günü Los Angeles, Kaliforniya’daki Union Station’da düzenlenen ödül töreninde Youn, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Bir Güney Koreli için oyunculuk kategorisinde ilk kez Oscar ödülü kazanılmış oldu. Geçen yılın en iyi film dalında “Parasite”, en iyi yönetmen ve Bong Joon-ho’nun orijinal senaryosu da dahil olmak üzere toplamda altı aday gösterilmesine rağmen hiçbir oyunculuk dalında adayı olmamıştı.

Ve Youn, 1957 yapımı “Sayonara” daki Japon aktris Miyoshi Umeki’nin ardından Oscar tarihinin en iyi yardımcı kadın oyuncusunu kazanan ikinci Asyalı aktris oldu.

Youn, 1985’te “A Passage to India” için 77 yaşındaki Peggy Ashcroft’tan ve 1951’de “Harvey” için 74 yaşındaki Josephine Hull’dan sonra üçüncü en yaşlı yardımcı kadın oyuncu (73 yaşında) ödülünü almış oldu.

“Minari” de Youn, Arkansas kırsalında yeni bir hayata başlayan kızının ailesine yardım etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne uçan Soon-ja adlı geleneksel olmayan büyükanne rolünü üstlendi.

Düşman topraklarda gelişen sulu bir bitki olan “minari” nin tohumlarını getirdi, ailenin dayanıklılığı ve Amerikan rüyalarını gerçekleştirme çabaları için bir metafor görevi gördü.

Koreli Amerikalı Lee Isaac Chung tarafından yazılan ve yönetilen “Minari” bu yılki Akademi Ödüllerinde altı dalda ödül kazanmıştı..