Kuzey Kore lideri Kitabı Toplatıldı

Yüksek Mahkeme Kitabın Yasaklanma Talebini Red Etti

Güney Kore’deki bir grup tarafında, “Kuzey Kore lideri Kim ailesini övgüler düzen” anıların dağıtımının insan haklarını ihlal ettiğini ve Güney Korelilerin haysiyetine ve ülkenin demokrasisine zarar verdiğini iddiasıyla kitabın yasaklanması ayrıca, Kuzey ile ilgili propaganda içermesi açısından Anayasa ve Ulusal Güvenlik Yasasını da ihlal ettiğini savunanlara yüksek mahkemeden red cevap geldi. Mahkeme, davacıların, kitabın kendilerini doğrudan ilgilendirmediği ve haklarının kitabın içeriği tarafından ihlal edilmediği için ihtiyati tedbir koyma hakkına sahip olmadığını söyleyerek iddialarını reddetti. (Haber güncelleme 16 Mayıs 2021)

 

Kuzey Kore’nin kurucusu ve şu anki lider Kim Jong-un’un dedesinin hayatını konu alan, otobiyografisinin Seul’da yeniden yayınlanması, kitabın içeriğinin ulusal güvenlik yasalarını ihlal edebileceği endişesi Güney Kore’de ifade ve düşünce özgürlüğünü bir kez daha gündeme getirdi.

Güney Kore’de ifade özgürlüğünün sınırı buraya kadar mı? Güney Kore’de ifade özgürlüğü, insan hakları ve demokrasi adına  söylenecek çok şey var da biz yine de yüzeysel olarak verelim. Sonuçta ikametimiz Güney Kore görünüyor. Kore’ye giriş, çıkışlarımız sorun olmasın. 🙂

Konuya geçecek olursak; tartışma geçen hafta başladı. Güney Koreli büyük bir yayınevi ve kitapçı, Kuzey Kore liderinin çocukluğunu ve Japon sömürge rejimine direnmek için neler yaptığını vurgulayan “Hatıralar: Yüzyılla” kitabını yayınlayarak satış ve siparişlerine başlamıştı.

Ancak Güney Koreli tarihçiler ve uzmanlara göre; ”Otobiyografi kitabını, Kim’in başarılarıyla ilgili abartılar ve gerçek hatalarla dolu olduğunu söylediler. Kim direnişte yer alsa da kitaptaki birçok detay yanlış ve çok abartılı.”

Sekiz ciltten oluşan ve tüm ciltlerin bir arada olduğu ciltli koleksiyon 280.000 won’a (250 $) satılıyor ve Kyobo Book başta olmak üzer büyük kitapçıların çevrimiçi mağazalarında 1 Nisan’dan beri mevcut. Kitap, geçen yıl Kasım ayında yayın hayatına başlayan yerel bir yayıncı olan Minjok Sarangbang tarafından yayınlandı. Yayınevi, Kuzey ve Güney Kore arasındaki değiş tokuşa odaklanan bir ticaret firmasının başkanı tarafından yönetiliyor.

Kitap yeni bir kitap değil ilk olarak Kuzey Kore hükümeti tarafından 15 Nisan 1992’de Kim’in 80. doğum gününü kutlamak için yayınlandı ve Nisan 1992’den Ağustos 1997’ye kadar Kuzey Kore’de satışı olan bir kitap. Kitap birçok ülkede Kuzey Kore çalışmaları için araştırma kaynak materyali olarak mevcut ve İngilizce, Çince ve Arapça dahil olmak üzere 20 dile çevrilmiş.

Kitap otobiyografiye sahip olsa da, Güney Kore Yüksek Mahkemesi’nin bunun ulusal karşıtı propaganda olduğuna karar verdiği 2011’den beri Güney Kore’de  basımı dağıtımı yasaklandı. Yasaya göre, ulusal karşıtı örgütlere veya üyelerine destek veren herkes yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Konuya mevzu otobiyografi, Minjok Sarangbang tarafından yayınlanmadan önce ulusal karşıt içeren propaganda kısımlarını çıkarılması gibi herhangi bir ek içerik düzenleme olmadan yayınlandı.

2011 yılında Yüksek Mahkeme, Güney Kore hükümetinin onayı olmadan “düşmana fayda sağlayan materyalleri bulundurduğu” ve Kuzey Kore’yi yasadışı bir şekilde ziyaret ettiği için bir yıl hapis cezasına çarptırılan Güney Kore vatandaşı Jung’un mahkumiyetini onayladı. Yasaklanan materyaller arasında bu kitap “Anılar: Yüzyılla” vardı.

2016 yılında, öğrencilerinden otobiyografi hakkında kitap raporları sunmalarını isteyen bir Ulsan Üniversitesi profesörü, altı ay hapis cezasına çarptırıldı, bir yıl süreyle uzaklaştırıldı ve altı ay öğretmenlikten men edildi. Bir yayınevi sahibi tutuklandı ve tartışmalı otobiyografiyi burada Ağustos 1994’te, Kim’in ölümünden kısa bir süre sonra yayınlamaya çalıştığı için ofisine baskın düzenlenmişti.

Otobiyografi, dava Kore Yayın Etik Komisyonu’nun kapsamına girerse piyasadan alınabilir. Komisyon, içerik “demokrasi sistemini reddederek veya insanları sistemi tersine çevirerek kamu düzenini veya ulusal güvenliği açıkça baltalıyorsa” yayınlanan materyali zararlı olarak sınıflandırabilir. Komisyon, zarar görmesi halinde kitapların raflardan çıkarılıp imha edilmesini emredebilir. Buradan anladığımız kadarıyla kitap kuzeyin yönetim biçimini, komunizmi ve monarşiyi övdüğü gerekçesiyle tehlike oluşturuyor.

Yayıncı, kitabın “Kuzey Kore ve Güney Kore’nin yeniden birleşmesine ve barışmasına yardımcı olacağını ve halkımızın asaletini vurgulayacağını” umduğunu yazdı. Kitap satışlarından elde edilecek geliri de İki Kore’nin birleşme projelerinde kullanılması için söz vermişti.

Birleşme Bakanlığı Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Minjok Sarangbang’ın otobiyografiyi yayınlamadan önce bakanlığa danışmadığını, bakanlıktan izin almadığını söyledi.

Güney Kore’deki herhangi bir Kuzey Kore okuma materyalini Güney’deki genel bir izleyici kitlesine pazarlamak isteyen yayıncılar önce Birleştirme Bakanlığı’na danışması gerekiyor.

kuzey kore kurucu lideri hakkında kitap
Kuzey Kore’nin Kurucu liderinin hayatını anlattığı  8 ciltlik Otobiyografi Kitabı

 

Güney Kore’nin en büyük kitapçı zinciri Kyobo, sekiz ciltlik KuzeyK Koreli kurucu Kim Il-sung’un hayatının ve anılarının yer aldığı bu kitabın satışını durdurduğunu açıkladı.

Kaynaklara göre, Cuma günü yapılan bir toplantıda Kyobo Kitap Merkezi, 8 ciltlik kitap setinin satışını yasakladığını ve kitabın online satışını da durdurma karar verdi.

Bir şirket yetkilisi, “Ulusal Güvenlik Yasasını ihlal eden kitapları satın alan okuyucuların da cezalandırılabileceğini tespit eden Yüksek Mahkeme kararını dikkate alarak, müşterileri korumak için böyle bir kararı aldık.”dedi.

Kararın siyasi tartışmalardan etkilenmek yerine müşterileri korumaya odaklandığını açıklayan yetkili, eğer mahkeme satışında bir mahsur yok derse satışlara devam edeceklerini söyledi.

Kitapçı Perşembe günü, Seul’ün orta ve güneyindeki kitapçılarından ve depoda merkezinde bulanan üç ciltlik seriyi stoklardan çıkardı ve kitabı yayıncı ve dağıtım şirketine iade etti.

Kitabın basıldığı yayınevi başkanı, gerekirse konuyla ilgili olarak polis veya Birleşme Bakanlığı ile işbirliğine hazır olduğunu söyledi. “Güney Kore yayıncılık için bir izin sistemi yürütmediği için sorun olmadığını düşündüm, ancak tartışmanın büyüdüğü için üzüldüm” dedi.

Bu arada yayıncılar derneği, otobiyografi kitabının dağıtımını yayıncının talebi veya yasal bir karar olmaksızın durdurmak için şimdiye kadar hiçbir gerekçesi olmadığını söyledi.

Bu kitap setinden yaklaşık 100 cildinin dernek aracılığıyla dağıtıldığı bildirildi, bunlardan 10 tane seti de Kyobo book’ta satıldı. Bu arada diğer online kitap satış sitesi Yes24 ve Aladin üzerinde satın alınabileceğini gösteriyor ama onlar da bu olaydan sonra vazgeçmişlerdir.

Konumuzla tam alakalı değil ama şu bilgiyi de verelim. Şu anda Güney Kore’de yaklaşık 33.500 Kuzey Koreli sığınmacı yaşıyor.