Otonom (Sürücüsüz) Araç

Otonom (Sürücüsüz) araç ile taşıma hizmeti Sejong şehrinde başladı. IT firması Kakao, bir mobil uygulama ile şehir içinde araç rezervasyonu yapılabileceğini  duyurdu.

Otonom araç, diğer adları ile sürücüsüz araba, robot araba, trafik ve yol durumunu, çevre şartlarını algılayarak gidebilen otomobiller. 2014 yılında belirlenen kriterlere göre 5 seviyede kullanılabiliyor. Birinci seviyede sistem bir asisten tarafından başlatılıyor. İkinci ve üçüncü seviyelerde sürüş kontrolünün büyük kısmı sürücüde.  Dördüncü seviyede de insan kontrolüne ihtiyaç duyulmazken beşinci seviye ise tam otonom yani araç tamamen kendi kendine hareket edebiliyor.

Otonom araç ile taşıma hizmeti dünyada ilk kez uygulanıyor

Güney Kore’de otonom araç ile taşıma hizmeti ise,  2020 yılı Mayıs ayında “otonom araçların belirli bölgelerde ücretli yolculuklarda kullanılması” izni de veren yeni bir yasanın yürürlüğe girmesiyle mümkün oldu.

Kakao Mobility ile Sejong şehir içinde otonom araçla yolculuk hizmeti vermeye başladı.

Otonom araç rezervasyonu ve ödeme, Kakao T Platform aracılığıyla taksi çağırma sistemine benzer bir uygulama olan Kakao Mobility ile yapılabilecek. Kakao Mobility servisi için kullanılan araç bir sedan, ancak taksiden çok bir servis otobüsü gibi çalışıyor. Cuma günü, iki sürücüsüz araba Sejong Şehrindeki hükümet kompleksinin yakınındaki 4 kilometrelik (2,5 mil) bir rotada, önceden planlanan üç durakta çalışmaya başladı.

Kullanım izni şimdilik şehir yönetimi tarafından belirlenen birkaç Sejong sakininin yanı sıra çoğunlukla devlet çalışanları ile sınırlı. Bir seferde en fazla iki kişi seyahat edebiliyor. Her aracın sistemi izleyecek, araştırma yapacak ve gerekirse direksiyona geçecek bir insan sürücüsü var.

Kakao Mobility devam eden Covid-19 salgını nedeniyle, yakın gelecekte hizmeti büyük ölçüde genişletmenin mümkün olmayacağını düşünüyor. Ancak otonom (sürücüsüz) araç sayısı, bölge ve kullanıcı kapsamının arttırılması planlanıyor.

Autonomous A2G, Kakao’nun sürücüsüz yazılım geliştirme ortak olduğu yerel bir girişim. İki yaşındaki girişim, otonom araçların algılanmasından kontrolüne kadar her şeyi yöneten bir teknoloji geliştiriyor. Kakao , mevcut mobil uygulamada rezervasyonlar için hizmet platformunun geliştirilmesinden sorumlu.

Kakao Mobility genel müdürü Chang Sung-wook, “Bu hizmet, kendi kendine sürüş (self-driving) teknolojisiyle birleştirilebilecek hizmet alanlarına ince ayar yapmanın başlangıcı.” diyor ve ekliyor:

“Otonom (Sürücüsüz) araç kullanılan hizmetlerin ticarileştirilmesini Kakao T aracılığıyla hızlı bir şekilde ileriye taşıyabilecek şirketlerle ortaklık yapmayı planlıyoruz.”

Kore Ulaşım Enstitüsü  (KOTI) ise 2022’de Sejong’ta otonom otobüs hizmeti sunmak üzere test sürüşlerine devam ediyor.