5G Teknolojisi Güney Kore

5G Teknolojisi Güney Kore’de yayın hayatına başladı bile. KT firması, geçtiğimiz Pazartesi itibarıyla 5G teknolojisi konusunda hizmet vermeye başladı. İlk olarak orta seviye fiyat politikası ile hizmet veren firma yakın gelecekte de uygun fiyatlı 5G servis paketleri sunmayı planladıklarını açıklayan KT firması 40.000 ve 60.000 won fiyatlı 2 paketi satışa sundu. KT firması uygun iyatlı 5G teknolojisi hizmeti verecek olan ilk firma özeliğini de koruyor.

5G servisleri genel olarak Güney kore’de oldukça yüksek bir faturalandırmaya sahip. Bu sebeple Güney Kore’de vatandaşlar 5G servis hizmet fiyatlarının yüksekliğinden şikayet ediliyordu. Tam da bu söylentilerden sonra KT firmasının “uygun fiyatlı 5G servis ” kampanyasını duyurması da oldukça manidar.

5G servisleri ve fiyatları Güney Kore gündemini oldukça meşgul ediyor. Hatta hükümet bu konuda bazı yaptırımlar ve denetimler yapmayı planlıyor. Zira 5G hizmetinin piyasa fiyatı şu an 130.000 won civarında ve bu oldukça yüksek bir rakam.

Tüm bu gelişmelerden hareketle, KT firması oldukça uygun fiyatlı 2 servisi sunacağını duyurdu.

  • 5G Save
  • 5G Simple

5G Save planı,

Veri hizmetlerini çok sık kullanmayan kişiler için ayda 45.000 won’a mal oluyor. Aylık 5GB veri sağlar ve veriler tükendikten sonra kullanıcılar sınırsız 400 kilobayt veri hizmetine geçecekler.

5G Simple,

Ayda 110GB veri sağlayan ve 10 GB’ı tablet PC’ler de dahil olmak üzere diğer akıllı cihazlarla paylaşılabilen ayda 69.000 won fiyat etiketine sahip sınırsız bir 5G veri planıdır.

KT 5G / GiGA başkanı Yi Seong-hwan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Orta kademe 5G planlarının başlatılmasıyla müşteriler için daha çok çeşitli seçenekler sunmayı planlıyoruz.” dedi. Tam çıkış tarihi olmayan diğer 5G  servis paketleri içinde yakın zamanda duyuru yapacaklarını belirtti.

Yine 5G hizmeti veren LG Uplus firması da, sınırsız veri ve ayda 65.000 won arama sağlayan 5G Direct planını Mart ayında başlatmıştı.