Güney Kore teknoloji

Güney Kore akıllı şehir yönetimi alanında, dünyanın önde gelen merkezlerinden biri… 2020 yılı En Yenilikçi Milletler Bloomberg Endeksi’nde ikinci sırada yer alıyor. Dünyanın en hızlı internet hızlarına sahip son teknoloji ICT altyapısı ile dünyanın önde gelen elektronik cihazlarına da ev sahipliği yapıyor. Samsung Electronics, LG Electronics, SK Hynix ve Naver gibi IT şirketleri en bilinenleri. Kore, 5G Ağı, Yapay Zeka ve Büyük Veri (Big Data) gibi yenilikçi teknolojilere yoğun bir şekilde yatırım yapıyor.

XR (Genişletilmiş gerçeklik) endüstrisine 403 Milyar Won

Güney Kore Bilim ve ICT (Bilişim ve İletişim Teknolojisi – BİT) Bakanlığı, hükümetin XR (Genişletilmiş gerçeklik) endüstrisine önümüzdeki yıl için toplam 403 milyar won ayırdığını açıklamıştı. Artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri ve sanal gerçeklik (VR) içeriği gibi XR teknolojilerine ayrılan 44.6 milyar won da bu fona dahil. Bu fon XR teknolojilerini kilit sektörlere entegre etmek için kullanılacak. Hükümet, sağlık uzmanlarını VR yoluyla eğitmek ve XR ve yapay zeka temelli test laboratuvarlarını ilköğretim, orta ve liseler için ülke çapında tanıtmak gibi projeleri destekleyecek. Teknoloji, VR tabanlı denizaltı ortamında tatbikat gibi askeri eğitimde de test edilecek.

Dijital içeriğe 26 milyar Won

Hükümetin bir diğer yatırım açıklaması da yerel girişimler ve üst düzey çözümler ve dijital içerik üreten küçük firmalara yönelik. Yerel aktörlerin YouTube ve Netflix gibi küresel medya devleriyle daha iyi rekabet etmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Haziran ayında açıklanan 1 trilyon dolarlık yatırım planının bir parçası olarak gelecek yıl Mart ayına kadar 26 milyar won (23.9 milyon $) değerinde bir fon oluşturulacak.

Akıllı şehir, Nano teknoloji ve yeni malzeme Ar-Ge bütçesi 287,9 milyar Won

Güney Kore Bilim ve ICT (Bilişim ve İletişim Teknolojisi – BİT) Bakanlığı, 2021 yılında akıllı şehir, nano teknoloji ve yeni malzemelerin araştırma ve geliştirmesine 287.9​milyar won (263 milyon $) yatırım yapacağını da duyurdu.

ICT Bakanlığının 2021 yılı nano teknoloji ve yeni malzeme Ar-Ge bütçesi bir önceki yıla göre yüzde 25 arttı. Nano teknolojik malzeme, parça ve ekipman sektörlerini desteklemek için ayrılan 417.3 milyar won’un yüzde 70’ini oluşturuyor.

28 araştırma ekibinin yeni nesil teknoloji ürünlerine uygulanabilecek yeni malzemeleri keşfetmesine yardımcı olmak için yaklaşık 41,5 milyar won aktarılacak.

Ayrıca, insan vücuduna enjekte edilebilen elektronik cihazların yanı sıra hem sesli hem de görsel sinyaller verebilen teşhir malzemeleri geliştirme projelerine 34,4 milyar won sağlanacak.

Bakanlık, biyo nano teknoloji alanındaki araştırmaları desteklemek için de 6 milyar won ayırdı.

Yarı iletkenler, ekranlar ve otomobiller de dahil olmak üzere ülkenin ana ihracatı için yeni kilit malzemeler üretmesi beklenen teknolojilerle ilgili çalışmalar 83,2 milyar won ile sağlanacak.

Bu bütçe bakanlığın Temmuz ayında açıkladığı, kilit ihracat ürünlerinde istikrarlı tedarik sağlama amaçlı 5 trilyon won’luk destek planı kapsamında değil.

ICT Bakanlığı ayrıca yarı iletkenler için yeni tesisler kurmak üzere 64,3 milyar harcamayı planlıyor.