Trump Kuzey Güney Kore liderleriyle görüşecek
Kore yarımadasındaki barış süreci ve görüşmeler bir aşama daha kaydetti. Bugün yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve barış sürecini görüşmek üzere Mayıs ayında bir araya gelmeyi kabul ettiklerini söyledi.
Güney Kore Devlet başkanı Moon, ABD Başkanı Trump sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’yle  Mayıs ayı içerisinde iki liderle görüşmeyi kabul edip, Mayıs ayına kadar Kuzey Kore lideri Kim’in mümkün olan şartları ve adımları en kısa sürede yerine getirmesini kabul ettiğini söyledi. Eğer ertelenme veya iptal söz konusu olmazsa toplantı, iki kardeş ülke liderleri arasında ilk kez olacak.
Güney Kore Devlet Başkanı Moon, “Mayıs toplantısı, Kore Yarımadası’nda barışı gerçekleştiren tarihi bir kilometre taşı olarak kaydedilecek. Cumhurbaşkanı Trump ve Yönetim Kurulu Başkanı, Kore-içi bir zirveyi takiben bir araya geldiyse, Kore Yarımadası’nın tam nükleer silahlandırılması ciddi bir şekilde doğru yolda olacak.” dedi.