Güney Kore’de dün yerel seçimler vardı. İlk gelen sonuçlara göre geçen ay göreve başlayan devlet başkanı Yoon’un Halkın Gücü Partisi (PPP) Çarşamba günkü yerel seçimlerde zafer elde etti. İktidar partisi PPP’nin Seul belediye başkanlığı da dahil olmak üzere 17 büyükşehir belediye başkanlığı ve valilik görevinden 10’unu alması bekleniyor.

Kore, seçimleri katılım fazla olsun diye haftaiçi yapıyor ama yine de seçim ilgi çok düşük kaldı. Seçmen katılımı akşam 19:30 itibariyle yüzde 50,8’e ulaştı ve bu da 22,5 milyondan fazla seçmen anlamına geliyor. Rakam 2010 seçimlerinden bu yana görülen en düşük katılım.

Kore Ulusal Seçim Komisyonu’na göre, ülke halkının yaklaşık 44,3 milyonu ülkenin sekizinci yerel seçimlerinde oy kullanmaya hak kazandı ve yaklaşık 127.000’i yabancı uyruklu daimi ikametgah sahibi var. Bu seçmenler, daimi ikamet statüsü elde ettikten sonra en az üç yıl burada yaşadıkları için Kore’nin yerel seçimlerinde oy kullanma hakkını elde ettiler. Bu 127.000 seçmenin yaklaşık yüzde 79’u Çin uyrukludur.

Kore yerel seçimlerinde ülke çapında 17 belediye başkanı ve il valisi, il ve ilçe belediye başkanları, il meclisi ve il meclisi üyeleri ile ülke çapında il ve il yönetimlerinin  eğitim müfettişleri seçiliyor. Kore’de il ve ilçe eğitim müdürleri seçimle göreve geliyor.