koreden haberler

Son bir haftada Kore’de neler konuşuldu neler yaşandı? En çok Konuşulan konu ABD Başkanı Joe Biden’ın Kore seyahati oldu. Kore’nin çiçeği burnunda başkanı Yoon’un ilk sınavı ve ilk misafiriydi. Kore basınında bir önceki başkanın Trump görüşmelerine atıfta bulunarak kıyaslama yapıldı. Kuzey Kore, ziyaretine cevap olarak füze denemesine devam etti.

Neyse Kore’de bunların dışında konuşulan, önemli gördüğümüz haberlerden oluşan haber turuna başlayalım. Kore’de Ötenazi yasallaşıyor mu? Kore’de çalışan nüfus daha ne kadar düşecek? Kore’de metro istasyonuna Starbucks gider mi? Kore’de benzin fiyatları ne alemde? Kore’de en çok izlenen film?

Korelilerin %76’sı Ötenazinin Yasallaştırılmasını Destekliyor

Seul Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesör Yun Young-ho tarafından yapılan bir ankete göre, Kore’deki insanların yüzde 76’sından fazlası ötenaziyi veya doktor yardımlı intiharı yasallaştırmayı destekliyor., yanıt verenlerin yüzde 61,9’unun tartışmalı tıbbi prosedüre erişim için bir yasa çıkarmaya “kesinlikle katıldıklarını” söylerken, yüzde 14,4’ü “katılacağını” söyledi. Sadece yüzde 2’si bu tür bir yasaya “kesinlikle katılmayacağını” söylerken, yüzde 21,7’si “katılmayacağını” söyledi. 2016 yılında yapılan aynı ankette, yaklaşık yüzde 50’si destekleyeceğini söyledi.

Son ankette desteklerinin 1 numaralı nedeni “hayatın geri kalanı anlamsızdır (yüzde 30,8)”, ardından “onurlu bir ölüm hakkı (yüzde 26),” “daha az acı çekmek (yüzde 20,6)” oldu. “aile için daha az yük olmak (yüzde 14,8)” ve “toplum için daha az yük olmak (yüzde 4,6)”. Prosedüre karşı çıkanların yaklaşık yüzde 45’i gerekçe olarak “yaşama saygıyı” seçti.

Dünya çapında, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg da dahil olmak üzere sadece birkaç ülke ötenaziyi katı koşullar altında yasallaştırdı.

Kore’nin çalışan nüfusu 30 yılda yüzde 35 düşecek

İstatistik Kore’nin en son orta değişken projeksiyonuna göre, çalışma çağındaki nüfusun veya 15 ila 64 yaş arasındaki kişilerin 2020’de 37,38 milyondan 2050’de 24,19 milyona ulaşması bekleniyor.

Bu tür insanlar 2020’de 52 milyonluk nüfusun yüzde 72,1’ini kaplarken, tahminlere göre bu pay 30 yıl içinde 47,36 milyonun yüzde 51,1’ine düşecek.

Çoğu Koreli genç, yüksek eğitim ve konut fiyatları gibi ekonomik zorluklar ve değişen toplumsal evlilik algısı gibi nedenlerle evlenmeyi veya çocuk sahibi olmayı erteliyor veya vazgeçiyor.

Starbucks, Kore’de metro istasyonuna ilk şubesi

Kore’de 2 binden fazla şubesi olan Starbucks Korea Perşembe günü yaptığı açıklamada, Seul’deki Gangnam metro istasyonunun içinde ilk mağazasını açtığını söyledi.

Yeni şube 12 Mayıs’ta Güney Seul’deki lüks bir mahallede Gangnam istasyonunda açıldı. Yoğun saatlerde taşıtlara hızlı hizmet sunmak için tasarlanmıştır ve ABD kahve zinciri tarafından Güney Kore’de bir yeraltı metro istasyonunda açılan ilk fiziksel mağazası oldu.

Gangnam istasyonu, günde yaklaşık 100.000 yolcuyla Güney Kore’nin en yoğun metro istasyonlarından biri.

Kore’de

Kore’de benzin fiyatları, 2.000 wonu aştı

Güney Kore’de dizel ve benzin fiyatları, küresel arzın devam etmesi nedeniyle Perşembe günü litre başına 2.000 won’un (1,58 ABD$) üzerine çıktı.

Devlete ait Korea National Oil Corp. tarafından işletilen bir web sitesi olan Opinet’e göre, dizel yakıtın ortalama perakende fiyatı 14:30 itibariyle litre başına 0,88 won artarak 2,003,56 wona yükseldi.

Ortalama gaz fiyatı da önceki güne göre 2.42 won artarak Perşembe günü aynı saatte litre başına 2.001.01 wona geri döndü.

Kore Merkez Bankası faiz oranını %1,75’e yükseltti.

Çoğu ülkelerde olduğu gibi Kore de faiz artırımına gitti. Kore’de de yeni zamlar kapıda demektir. Kore Merkez bankası enflasyon görünümünü %4,5’e yükseltti, yıllık büyüme tahminini  de % 2,7’ye düşürdü.

En çok izlenen Kore filmi: The Roundup

Perşembe günü gişe verilerine göre aksiyon komedisi “The Roundup” pandemi döneminde en çok izlenen Kore filmi oldu.

Kore Film Konseyi’ne göre, 2017 yılının hit komedisi “The Outlaws”ın devamı Çarşamba günü 342.000 seyirci topladı ve toplamını 4.51 milyona çıkardı.

Nisan ayında  Kore’de sinema seyircisi sayısı bir önceki aya göre %11,6 artışla 3,1 milyona, birleşik gelirler ise aylık %12,6 artışla 30,4 milyar wona (23,9 milyon ABD$) yükseldi.Bir yıl öncesine göre, Nisan ayında toplam katılım yüzde 29,2 arttı ve gelirler yüzde 21,7 arttı.