Seul'da Her 3 Kişiden 1'i Bisiklet Kiralıyor

Kore’nin başkenti Seul’da, Avrupa’dakine benzer bisikletle işe gitme ve bisiklet kiralama uygulaması Seoul Bike’ı halk benimsedi ve bisiklet abone sayısı 3 milyonu aştı yani Seul’da her üç kişiden biri bisiklet kiralayarak işe gidiyor ve bisiklet turu yapıyor.

3 Milyon Bisiklet Abonesi

Seul Büyükşehir Hükümeti bu haftanın başlarında üyeliğin Haziran sonunda 3,1 milyon olduğunu söylendi. Uygulamanın piyasaya sürülmesinden sekiz yıl sonra ilk 2018’de 1 milyonu aşmıştı, ancak geçen yıl 2 milyona yükselmiş.

Caddelerdeki bisiklet istasyonlarında bisiklet kiralama ve gittiğin yerde bırakma uygulaması, 2010 yılında büyük bir endişeyle piyasaya sürülmüş. İlk başta, yalnızca 400 bisiklet mevcutken, arada geçen 10 yılda şimdi 2.467 istasyonda 37.500 bisiklet var.

Bisiklet Kiralamada Yüzde 30 Artış

Bisiklet kullanıcılar, başkent trafiğinde ve özellikle Covid döneminde kapalı alanlardaki toplu taşıma ve otobüslerden kaçındıkları için son bir yılda hızla arttı. Bu, bu yılın ilk yarısında kullanım oranı yıllık yüzde 30,3 artarak 13,68 milyona ulaşan uygulamaya da fayda sağladı.

Kiralamaların yaklaşık yüzde 27,4’ü sabah ve akşam yoğun saatlerdeydi ve kullanıcıların yaklaşık yarısın yaşı 40’ın üzerindeydi.

Seul Büyükşehir Belediyesi, yalnızca bu yılın ilk altı ayında kiralamalardan 6,45 milyar W  (1 ABD$=1,147 W) gelir elde etti, Ayrıca direkt bunla bağlantılı olmasa da trafikteki araç sayısının azalmasıyla ilişkilendirilirse şehirdeki trafik kazaları da yüzde 61,3’lük önemli bir düşüş yaşanmış.

Seul Belediyesi, bu yılın sonuna kadar 3.000 bisiklet daha eklemeyi ve bisiklet kiralama istasyonlarının sayısını da 3.000’e çıkarmayı planlıyor.

Yıl Sonu Hedefi 30 milyon

Bir Seul Belediye yetkilisi, “Mevcut popülerlik seviyesini göz önünde bulundurarak, bu yıl toplam bisiklet kiralama sayısının 30 milyonu geçmesini bekliyoruz” dedi. KORE’DE BİSİKLET KULLANIMI NASIL? haberimize de linki tıklayarak okuyabilirsiniz.