Kore ETA Vize Şartları Netleşiyor [Kore’den 5Gelişme]

Kore’de vaka sayıları sürekli artıyor. Yabancı öğrencilere mümkünse erken gelmeyin uyarısı. Kore’de yabancı nüfus son yılların en dibinde, sürekli azalıyor. Kore’nin yeni vize sistemi ETA vizesi için ne gerekiyor? Kore’de camii tartışması. Yeni bir 5G haber turumuza hoş geldiniz.

Yabancı Öğrencilere Erken Gelmeyin Uyarısı

Kore, virüs çeşitlerinin yaygın olduğu ülkelerdeki üniversite öğrencilerine, nüfusun yüzde 70’i Eylül ayında veya muhtemelen daha sonra en az bir doz Covid-19 aşısı olana kadar derslere geri dönmemelerini tavsiye ediyor.

Yabancı öğrencilerin Kore’ye geldiklerinde toplam üç Covid-19 (PCR) testi yaptırmaları gerekiyor. Kore’ye giren yabancı öğrenciler, kendi ülkelerinden ayrılmadan önce verilen bir negatif Covid-19 PCR test sonucu sunmalı ve Kore’ye indikten sonra kendi kendini karantinaya alan telefon uygulamasını indirmesi şart. Karantina takibi bu uygulama ile takip edilecek.

Kore’de Vaka Sayılarında Yeni Rekor

Kore güz dönemi için okulları yeniden normal açmayı planlarken, Kore’nin günlük Covid-19 vakaları yaklaşık 1.900 ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Çarşamba günü itibariyle Kore nüfusunun yüzde 34,9’u bir doz aşı aldı ve sadece yüzde 13,6’sı tam olarak aşılandı.

Yabancı Nüfus 5,5 yılın En Düşük Seviyesinde

Kore Adalet Bakanlığı’na bağlı Kore Göçmenlik Dairesi tarafından yayınlanan istatistiklere göre Kore’deki yabancıların sayısı pandeminin de etkisiyle 19 ay üst üste düşerek haziran ayında beş yılın en düşük seviyesine geriledi.

Yabancıların sayısı Aralık 2019’da 2,52 milyon ile zirveye ulaştı, ancak Ocak 2020’deki COVID-19 birlikte sürekli azaldı. Geçtiğimiz Mart ayında ülkede kalan yabancı uyruklular ilk kez 2 milyonun altına düştü.

Yabancı Evlilikler Artıyor

Kore vatandaşlarının yabancı eş sayısı geçen yıl sonunda bir önceki yıla göre 2.569 artarak 168.594’e yükseldi. 2011 yılın bu rakam 144.681 yabancılarla evlilik sayısı son 10 yılda her yıl artmaya devam etmiş. Geçen yıl 168.594 evlilik göçmeni arasında kadınların oranı yüzde 81,78 imiş.

Kore ETA Vizesi İçin Ne Gerekiyor

Kore 90 günlük vizesiz geçişleri kaldırıyor diye Türk okuyucularına ilk biz duyurmuştuk. KORE VİZESİZ GEÇİŞLERİ KALDIRIYOR haberimizi buradan okuyabilirsiniz. Bazılarına göre Kore’ye girişlerin kolaylaşacağı düşüncesine açıklık getirelim. ETA başvuru sırasında Kore’ye gelecek yolculardan isteyeceği şeyleri de not düşelim. Kolaylaşıp kolaylaşmadığına siz karar verin.

  • En az 6 aydan fazla süresi olan pasaport
  • Öğrenci iseniz bulunduğunuz kurumdan öğrenci belgesi
  • Çalışan ve işveren için 3 aylık SGK dökümü ve maaş dökümü.
  • Seyahat gerekçeniz ve Seyahat planınız
  • Gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyon çıktısı
  • Banka hesap bilgileri
  • 10 bin Kore Won’u vize ücreti yatırdı makbuzu
  • Başvuru sırasında banka hesabınızda en az 5 bin Amerikan Doları

Kore’de Nüfus Eksilerde

İstatistik Kore tarafından derlenen verilere göre, Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 3,5 düşüşle 22.052 bebek doğdu. Resmi veriler, ölüm sayısının bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak ayda 25.571’e ulaştığını gösterdi. Bu, Kore nüfusunun 3.518 kişi azalmasıyla sonuçlandı ve art arda 19. ayda düşüş yaşandı.

Kore’de İslamiyet ve Camii Tartışması

Kore’nin Degu şehrinde inşasına başlanan caminin yapılmasını Koreliler protesto etti. Müslümanları ve İslami yapıyı Kore’de istemiyoruz diyorlar.
Degu şehir belediyesi inşaat ruhsatı vermesine rağmen bir grup Koreli inşaatın durması İçin imza topladı. Hatta dava açıldı ve davada inşaata geçici olarak durdurma kararı verilmişti.
Bir üst mahkeme 19 Temmuz’da inşaatı askıya alan kararı iptal ederek inşaatın devam etmesi yönünde karar verdi. Bakalım sonuç nereye varacak. Seul’da ve Busan şehirlerinde Camii var. Ayrıca çoğu Seul ve çevresi olmakla birlikte Kore’de 24 tane COEX tarzı AVM’lerde mescid bulunuyor.