Kore Vizesiz Geçişleri Kaldırıyor

Kore, Türkiye’ye 90 gün vizesiz geçişi kaldırıyor diye duyumları sizlerle paylaşıyorduk. Şimdi ete kemiğe bürünmüş oldu.

İşte yeni vize uygulaması ETA’nın detayları. Kore Hükümeti Mayıs’tan itibaren Ağustos’a kadar pilot uygulamanın ardından Eylül 2021’de itibaren 112 ülkeye ETA uygulamasını resmi olarak başlatacak. 

1 Eylül’a Kadar Pilot Uygulama

Kore Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, 1 Mayıs 2021’den başlayarak, vizesiz giriş yapan yabancı uyruklular için önceden elektronik seyahat izni (ETA) uygulamasını pilot olarak başlattı.

Kore, vizesiz ülkelere birdenbire 90 günden düşmesin diye, diplomatik sürtüşmelere ve turist sayısındaki düşüşe sebep olmasın ve önemli ulusal kayıplar yaşanmasının önüne geçmek için gerekli yasal zemin oluşturdu.

Böylece, büyük gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, Kore Cumhuriyeti, ETA politikasını uygulamaya koyarak yumuşak geçiş yaptı. Kore hükümeti tarafında gerekçesi Covid-19’a bağlansa da en kısa zamanda yapacaklardı pandemi bu işin tuzu biberi oldu.

Kore’nin kaçak kalanlarla başı belada içeri gireni de bir türlü kovamıyor. ETA ile yabancı ziyaretçilerin vizesiz giriş yapmaları ve yasadışı olarak kalışların önüne geçmiş olacak. Kore’ye vizesiz giriş yapanların yasadışı kalışı: 2016’da 82.352 vaka → 2019’da 206.516 kişiye yükselmiş.

 Uygulama Nedir Nasıl Olacak?

ETA uygulayan bir ülkeye vizesiz girmek isteyen yabancı uyruklulara verilen bir seyahat ön iznidir ve yolcuların önceden ilgili web sitesi aracılığıyla kişisel ve seyahatle ilgili bilgileri vermeleri gerekmektedir.

ETA politikası Avustralya (ETA), Kanada (ETA), Amerika Birleşik Devletleri (ESTA), Birleşik Krallık (EVW), Tayvan (TAC) ve Yeni Zelanda (NZeTA) gibi ülkelerde ve Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan bilinen şey.  

Kore bu ETA politikasını uygulanması için önce göç yasası ocak 2020’de revize etti. Düzenleme geliyor diye haberlerini yapmıştık. Ağustos 2020’de bir bütçe sağlandı. Sistem kurma projesi Ekim 2020’de başlatıldı ve Nisan 2021’de tamamlandı.

1 Mayıs uygulamaya konuldu. Mayıs-Ağustos 2021 arasında pilot uygulama şeklinde gerçekleştirilecek, ardından 1 Eylül 2021’den itibaren tüm ülkelerle bu uygulamaya geçecek. 

Ya Türkiye’den Geleceklere?

Yani 1 Eylül’e kadar eski sistemle Kore’ye 90 gün vizesiz gelebilir ama 1 Eylülden sonra Türkiye’den gelene de ETA şartı olacak.

Elektronik Seyahat İzni (ETA), ilgili web sitesi aracılığıyla kişisel ve seyahatle ilgili bilgileri önceden verdiklerinde vizesiz girişe hak kazanan yabancı uyruklulara verilen seyahat iznidir. 

1 Eylülden itibaren 112 ülkeden Kore’ye gelecekler ETA uygulandığında, Kore Cumhuriyeti’ne turizm vb. İçin girmeyi planlayan vizesiz giriş yapan yolcuların kişisel ve seyahatle ilgili bilgileri çevrimiçi olarak sağlayarak önceden izin almaları gerekecektir.

Toplam 112 ülke: 66 vizeden muaf ülke vatandaşları ve 46 belirlenmiş vizesiz ülkenin vatandaşları dahil. Şimdilik 21 ülkenin vatandaşına pilot uygulama var sonra hepsine şart olacak.

Başvuru Adresi ve Ücreti 

Yolcuların uçuşlarına binmeden en az 24 saat önce Kore ETA web sitesi veya cep telefonu uygulaması aracılığıyla ETA için başvurmaları gerekecek. Başvuru sahipleri 10.000 KRW ücretini online olarak ödeyecek. Bu ücret şuanki döviz kuruna göre Yaklaşık 77 TL olacak.

ETA vizesinde ret alırsa para iadesi olmayacak. Ancak, Mayıs’tan Ağustos’a kadar olan pilot uygulama döneminde vizesiz yolcular için ETA isteğe bağlı olacak. Bu süre zarfında başvuranlardan ücret alınmayacak. ETA vizesi alanlar 2 yıl süreyle geçerli olacak.

Başvuru adresi www.k-eta.go.kr , mobil başvuru için: mk-eta.go.kr

ETA’ya başvuranın bilgilerine göre değerlendirme yapıldıktan sonra kararlar verilecek ve sonuç başvuru sahibinin e-posta adresine bildirilecektir. Eğer yolcu ret alırsa, ret gerekçeleri de maille belirtilecek.

​Vizenin Geçerlilik Süresi

Kore’ye uçak biniş kartı, yalnızca yolcu önceden bir ETA aldığında verilecektir. Yolcu bir ETA aldıktan sonra 2 yıl boyunca tekrar almasına gerek olmayacak.

​Avantajı veya Dezavantajı

ETA onaylı yabancı yolcular,  havaalanında veya dış hatlarda saatlerce bekletilmeyecek ve işlemlerden hızla geçebilecek. Önceden kişi hakkında değerlendirme ve araştırma yapacağı için sen gel sen gelme diyebilecek.

Uçağa binmeden  kaçak kalma ihtimali olanın, ülkeye yük olacakların önüne geçmiş olacak. Türkiye’den gelecek yolculara  şimdilik Covid önlemleri kapsamında aşı ve karantina şartıyla sadece iş seyahatleri için izni verilebiliyor.