Kore eğitim bakanlığı tarafında yapılan bir ankete göre, 10 öğrenciden 9’u pandemi döneminde yüz yüze eğitimi tercih ediyor.

Anket, bir öğretmen grubu tarafından 10 gün boyunca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri üzerinde yapıldı. Ankete göre öğrencilerin %87,1’i korona virüs riskine rağmen okulda eğitim görmek istiyor. Yüzde 71,5’i ise hasta sayısı artmaya devam etse dahi okula gitmek istediklerini belirtti.

10 Öğrenciden 4’ü Memnun Değil

Online eğitim ile ilgili memnuniyet soruları sorulduğunda ise sadece %19,8’i memnun olduğunu söyledi. Yüzde 41,3’ü ise online derslerden hiç memnun olmadıklarını belirtmiş.

İlkokul öğrencileri, ortaokul ve lise öğrencilerinden daha çok yüz yüze eğitim almak istiyor. İlkokul öğrencilerinin %63’ünden fazlası bu yıl okula geçen yıla göre daha sık gitmeyi sevdiklerini söyledi. Ancak ortaokul ve lise öğrencilerinin yalnızca %46,2’si aynı yanıtı vermiş.

Ortaokul ve lise öğrencilerinin %37,7’sinin, ilkokul öğrencilerinin %24’üne kıyasla pandemi dönemi ortasında derslerine ayak uydurmakta daha fazla zorluk yaşadığı görülmüş.

Okul günlerinin azalması nedeniyle, öğrencilerin günlük rutinleri de doğal olarak aksıyor. Ancak ankete göre, bu problem ortaokul ve lise öğrencileri arasında daha ciddi olduğunu gösterdi.

Ortaokul ve lise öğrencilerinin yaklaşık dörtte biri, geçen yıl korona virüs salgınının patlak vermesinden bu yana düzenli bir hayat yaşayamadıklarını söyledi. Buna karşın, 10 ilkokul öğrencisinden sadece 1’i bunu söylemiş.

Aşı Olmak İstemeyenlerin Oranı Artıyor

Korelilerin yalnızca yüzde 61’i korona virüs aşısı olmaya İstekli. Hankook Research anketinde, ankete katılanların yalnızca yüzde 61,4’ü aşı olmaya istekli olduklarını söylemiş. Bir hafta önceki ankete göre 6,6 puan düşüş var. Aşının yan etki raporları açıklandıkça olmak isteyenlerin oranı sürekli düşüyor. Geçen yıl Temmuzdaki ankette aşı olurum diyen %87 iken Kasım ayı anketinde %83’e düşmüş.

Kore hükümetinin hedefi Kasım ayına kadar 36 milyon insanı veya nüfusun yüzde 70’ini aşılamak, ancak aşıya olan güven hızla azalıyor.

Korelilerin Yarısı Pandemi Döneminde Kilo Aldı

Kore Obezite Çalışmaları Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Koreli tüm yetişkinlerin neredeyse yarısı kilitlenme döneminde en az 3 kilo almış.

Koreli 20 yaşın üzerinde 1000 kişiyle yapılan ankete katılanların yüzde 46’sı koronavirüs salgını başladığından bu yana 3 kilodan fazla aldıklarını söylemiş

Kilo alımının ana nedeni ise, Netflix veya YouTube’u izlerken kanepede oturarak veya yatarak daha fazla zaman geçirmek olmuş. Günde üç ila altı saatini video izleyerek geçirdiğini söyleyenlerin oranı geçen yıl Ocak ayında yüzde 26 iken bu Mart ayında yüzde 45’e çıkmış.