Kore'de Camii İnşaatı ve İslamofobiye

Kore’de İslamiyet ve Camii Tartışması ara başlığıyla 29 Temmuzda okuyucularımızla paylaşmıştık. 29 Temmuz tarihli ara haberimiz aşağıda; 

Kore’nin Degu şehrinde inşasına başlanan caminin yapılmasını Koreliler protesto etti. Müslümanları ve İslami yapıyı Kore’de istemiyoruz diyorlar.

Degu şehir belediyesi inşaat ruhsatı vermesine rağmen bir grup Koreli inşaatın durması İçin imza topladı. Hatta dava açıldı ve davada inşaata geçici olarak durdurma kararı verilmişti.

Bir üst mahkeme 19 Temmuz’da inşaatı askıya alan kararı iptal ederek inşaatın devam etmesi yönünde karar verdi. Bakalım sonuç nereye varacak. Seul’da ve Busan şehirlerinde Camii var. Ayrıca çoğu Seul ve çevresi olmakla birlikte Kore’de 24 tane COEX tarzı AVM’lerde mescid bulunuyor.

 

Gelelim Bu haftaya.  Tahmin edildiği gibi tartışma iyice alevlendi ve mahallemizin müslüman mahallesi ve çocuklarımızın islamiyete geçmesini istemiyoruza döndü.

 

Güney Kore’nin üçüncü büyük şehri olan Daegu’ya iki katlı bir cami inşası tartışması büyüyor ve bazı Koreliler inşaata şiddetle karşı çıkıyor. Her geçen gün derinleşerek islam karşıtı gösterilere dönüştü. Bazı Koreliler camiyle birlikte Kore’de islamiyetin yayılması ve halkı etkisi altına alacağı endişesini taşıyor. 

 

Daegu’daki caminin inşaatı, çoğunluğu Daegu’daki Kyungpook Ulusal Üniversitesi’nde okuyan uluslararası öğrencilerden oluşan yerel İslam topluluğu tarafından Eylül 2020’de yerel belediyeden yapım ruhsatı alındı ve Aralık 2020’de  temeli atılarak başlatıldı.

Daegu’daki caminin inşaatı,
Daegu’daki Camii İnşaatı

 

Türkçe’de bir deyim var ”Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” tam da bu durumu açıklıyor. Doğru, 52 milyonluk Kore’de müslüman sayısı resmi rakamlara göre Koreli ve yabancı müslüman sayısı toplam en fazla 40 bin olarak ifade ediliyor. Bu kadar müslüman olan bir ülkede üçüncü bir camii gerekli mi değil mi tartışması yapılabilir. Ben işin bu kısmında değilim.

 

Kore’de  5 yıl yaşayan biri olarak ibadet için mekan bulmada çok sıkıntı çekmedim ve AVM’lerde yukarıda dediğimiz gibi toplam 24 tane küçük de olsa namaz kılınacak mescid mevcut. Korelilerin Islamofobisi, İslam korkusu tavan yapmış durumda. Geçen ay  Afganistan’da gelen 391 sığınmacı kişiye verilen özel statü bu tartışmayı iyice tetikledi.

Koreli bazı hristiyanların, İslam dinine mensup kişilerin Kore’de yaşamasına ve ibadetine tahammülleri yok ama Türkiye’de Kore Kültür Merkezleri ve dernekleri adı  altında açtıkları evlerin sayısını duyunca siz dininizi  gizli gizli yayarken normalde herkese açık camide ibadet edilmesinden neden rahatsız oluyorsunuz?

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana’da resmiyette Kore Derneği ve bulunduğu şehirlerdeki Kore Kültür Merkezlerine bağlı olan sadece bu beş şehirdeki misyonerlik faaliyetleri için kullanılan ve kiliseye çevrilmiş ev sayısı 400’ü geçmiş. Kore kaynaklarında şehir şehir rakamlar bile geçiyor.

2016 yılında İzmir’e taşınan, sürekli oturum ve vatandaşlık için İzmir’den havuzlu villa tarzı ev alan Kore’den tanıdığım biri, ismini linç edilmesin diye vermiyorum. Geçenlerde mesajlaşırken söyledi 5 yılı doldurduğu için Türk vatandaşlığı da almış. Onun Türkiye’den bahsettiği faaliyetleri ve rakamları duyunca dondum kaldım. Onun bahsettiği rakamları başlı başına bir yazı yazacağım.

Sadece şu kadarını söyleyeyim.”Korona bizim için lütuf oldu. Türkiye’de İslamiyet kan kaybediyor, gençler dine soğuk bakıyor. Ayasofya’nın ibadete açılması elimizi güçlendirdi. Ayda bin dolar bursla İstanbul’da gece gündüz çalışan Koreli gönüllülerimiz var. Biraz gayret etsek orta vadede yüzde 10 uzak değil.” diyor. Adam daha ne desin. Bize de size de günaydın olsun!

Bu bilgileri devletimizin ilgili kurumları biliyor. Faaliyetleri Koreceyi öğretme ve Kore kültürünü yayma derneği çatısı altında yasal olarak yapıyor.