Netflix Kpop Kore kültürü Blackpink

Netflix, Kore dizileri Kpop kültürü ilginç biçimde birbirine fayda sağlayarak tüm dünyada büyümeye devam ediyor. Yayımlanmak adına pek çok Kore dizisi ve filmi Netflix’e yönelirken, 190 ülkede hizmet veren Netflix Kore pop kültürünün yayılması için de önemli bir araç haline geliyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre Güney Kore yapımlarına olan ilgi ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Özelikle Covid-19 salgını ile evlere hapsolan kitleler Netflix’in uygun aboneliği ile Kore dizileri ve Kpop kültürü ile tanışmış oldular. Bu sayede bir çok Amerikalı Kore kültürü hayranı oluverdi bu evde geçirmek zorunda kaldığı zaman diliminde…

Hallyu nedir? Kore Dalgası…

İşte tam bu noktada Hallyu gibi kelimeler tam da bu değişime tercüman oldu diyebiliriz. Zira Hallyu tam kelime anlamıyla Kore Dalgası demek. 90’lardan bu yana sanayileşme ve kent merkezlerine göçlerin yaşandığı Güney Kore’nin gelişim ile de paralel olarak büyüyen bir ekol bu. 2000’li yıllarda internet, sosyal medya ve Youtube ile tüm dünyaya yayılan Hallyu, günümüzde de Netflix ile yayılımını sürdürmeye devam ediyor. Hatta durum o kadar öenm kazandı ki, Kore Kültür Bakanlı geçtiğimiz Mayıs ayında “Hallyu Departmanı” kurduklarını açıkladı.

Fandom Nedir? Hayranlık…

Tüm bunlarla birlikte Hallyu ile birlikte gelişen ve popüler olan yeni bir kültürün de fitili ateşlenmiş oldu. Fandom kültürü… Fandom, tam anlamıyla hayran kitlesi demek. Yani çok beğendiğiniz bir film, şarkıcı, oyuncu vs. fanı olabilirsiniz. Ancak bu Fandom kültürü Kpop kültürü ile birleşince çok daha çekici, renkli ve hatta cafcaflı bir hale büründü.

Anime, bilim kurgu vb. kategorilerde karakterlerin birebir kopyası gibi giyinmeler, makyajlar ve bunları sergilemek adına bir araya toplanmalar başladı. Dolayısıyla bu değişim Hallyu Kültürü, Fandom kültürü gibi başlıklarda uç noktalara taşınmış oldu bir anlamda. Tüm bunların genişlemesine ve tüm dünyaya yayılmasına da son oyuncu olarak Netflix katıldı. Öyle ki bu sayede Suzy ve Nam Joo-hyuk’un yer aldığı tvN dizisi “Start-Up” şu anda dünyanın en popüler 10 Netflix programı arasında yer alıyor.

Seul Ulusal Üniversitesi iletişim bölümünde profesör olan Hong Seok-kyeong, Eylül ayında düzenlenen çevrimiçi bir forumda “Yeni bir platform olan Netflix, Hallyu’nun fandom kültürünün ötesine geçmesine ve onu pop kültürüne dönüştürmesine izin verdi. Bu hizmetler mekân, zaman ve türün ötesine geçen yeni tüketiciler ve değerler yaratarak yeni bir Hallyu’nun genişlemesine katkıda bulundu.” şeklinde yorumladı.

Netflix, Kore Dizileri Kpop Kültürü Birlikte Büyüyor!

Bir de Netflix cephesindeki Kore dizileri ve Kpop Kültürü hakkındaki gelişmelere bakalım. Netflix, yatırımcılara yazdığı bir mektupta, Amerika dışındaki yeni ücretli müşterilerinin yaklaşık yarısının Asya Pasifik bölgesinden, özellikle de Japonya ve Güney Kore’den geldiğini duyurdu. Tam da bu yüzden Netflix Kore pop kültürünü Kore dışında daha erişilebilir hale getirmedeki rolünü göstermeye çok hevesli görünüyor.

Bu sebeple Netflix, 2019’un sonlarından bu yana, Kore şovlarına erişim için CJ ENM / Studio Dragon ve JTBC gibi Kore’nin büyük stüdyolarıyla yatırımları artırdı ve çok yıllı içerik ortaklıkları kurdu. Yerel içerik oluşturuculardan 70’den fazla Kore yapımı şov, dünya çapında Netflix markalı orijinaller olarak yayınlandı ve 31 altyazılı dilde ve 20’den fazla dublajlı dilde mevcut.

Bu ay Netflix, Billboard 100’deki en yüksek listeye sahip Koreli kadın oyuncu hakkında Black Pink: Light Up The Sky adlı orijinal belgeseli yayınladı. Grubun How You Like That adlı son müzik videosu, en çok izlenen video olarak tüm zamanların YouTube rekorunu kırdı. Video 24 saatlik süre zarfında 86,3 milyon görüntülemeye ulaştı.

Kore en iyi Kpop grupları

Kore en iyi Kpop gruplarıNetflix öyle bir büyüme sağladı ki, Güney Kore internet ağ kullanımı konusunda “Netflix yasası” adında bir revizyona gitti. Güney Kore hükumeti Mayıs ayında yabancı şirketler de dahil olmak üzere tüm içerik sağlayıcıların yerel internet servis sağlayıcıları ile ağ maliyet yükünü paylaşmasını şart koştu.

Netflix ve Kore dizileri, Kpop kültürü Netflix ile ok daha büyük bir pazar haline geleceği aşikar. Bakalım bu büyüme 5-10 yıllık zaman dilimlerinde dünya kültürüne ve Kore yaşamına nasıl etki edecek?