25 yıllık cep telefonu üretimine temmuz itibariyle son vereceğini açıklayan LG Electronics, yatırımlarını farklı alanlara kaydırıyor. LG Electronics-Magna International ile ortak girişimi ilk elektrikli araç (EV) modellerini oluşturmak için Apple ile sözleşme imzalamaya “çok yakın”.

Konuya aşina olan bir kaynak The Korea Times Gazetesine konuştu. “LG Magna International, Apple EV’lerin ilk seri üretimini gerçekleştirebilecekleri Apple ile sözleşmeler imzalamaya çok yakın. Sözleşme ayrıntıları hala tartışılıyor” dedi.

Kaynağa göre, ortak girişimin üstesinden gelebileceği üretim hacmi o kadar büyük olmayacak. Çünkü Apple bunu, çoğunlukla birinci nesil EV’lerinin pazarlanabilirliklerini değerlendirmek için bir fırsat olarak kullanmayı planlıyor. “LG Display, LG Chem, LG Energy Solution ve LG Innotek dahil olmak üzere LG Group iştirakleri zaten Apple’ın parça tedarik zincirine dahil olduğundan, Apple’ın herhangi bir tedarik zinciri sorunu konusunda endişelenmesine gerek yok. Bu LG iştirakleri, üretim verimini garanti edebiliyor. Ayrıca Apple EV’ler için gereken parçaları daha hızlı teslim edebiliyor.”

LG yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Başka bir kaynak ise “LG küresel elektrikli araç endüstrisinde o kadar güçlü olmadığından, dönüşüm çabalarını göstermek için oldukça rekabetçi bir referansa ihtiyaç duyuyor. Bu açıdan LG’nin Apple EV ile ilgili iddiası o kadar da kötü değil.” Dedi. Ortaklığın parasal hacminin çok büyük olmayacağını da ekledi.

Eğer bir anlaşma yapılırsa, iki taraf bir prototipi 2024’ün başlarında tanıtılacak olan Apple EV’nin üretimi için ilgili ayrıntıları ortaklaşa belirleyebilecek.

Bu konuyla ilgili önceki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.