(Son Güncelleme 5 Nisan)

Koreli LG electronics, kesin kararını verdi. Akıllı Telefon piyasasından 31 temmuz itibariyle çekiliyor. İşte ayrıntılar ve önceki gelişmeler..

LG Telefon İşinden Çıktıktan Sonra Mobiliteye Yönelecek

LG Electronics geçtiğimiz günlerde, çok zarar ettiği akıllı telefon işini sona erdirmeye karar verdiğini duyurmuştu. Pazartesi günü ise gelecek teknolojisi gibi yeni işlere odaklanarak iş yapısını düzenlemeye karar verdiğini duyurdu.

Karar, Koreli elektronik devinin bir yönetim kurulu toplantısında alındı. Bunu takiben şirket 31 Temmuz’dan itibaren cep telefonu işine son verecek.

LG Şimdi Ne Yapacak?

LG, elektrikli araç (EV) bileşenleri, bağlı cihazlar, robotik, yapay zeka ve işletmeler arası platformlar gibi gelecek vaat eden alanlara yatırım yapmaya karar verdi. Bu kararı ise stratejik bir çıkış olarak nitelendirdi.

EV ve araç bileşenleri gibi gelişmekte olan sektörlerdeki varlığını kademeli olarak genişletmesi nedeniyle şirketin EV bileşenlerine yoğunlaşması bekleniyor.

Şirket yaptığı açıklamada, “LG Electronics, premium akıllı telefon pazarına iki şirketin hakim olduğu ve akıllı telefon pazarındaki fiyat rekabetinin yoğunlaştığı durumlarda yetersiz yanıt süresi nedeniyle anlamlı sonuçlar üretemedi” dedi.

“Bu koşullar altında LG yeteneklerini, bir seçim ve yoğunlaşma stratejisi yoluyla dahili kaynakları düzene sokabilecek ve rekabet avantajlarını güvence altına alabilecek temel işlere odaklayacak. Şirket, aynı zamanda yeni iş sektörleri için hazırlıkları hızlandırarak iş yapısını iyileştirmeyi planlıyor.” Diye de ekledi.

Çıkma kararıyla LG, şu anda mobil iletişim bölümünde çalışan yaklaşık 3.700 çalışanı yeniden görevlendireceğini kaydetti.

Personelin çoğunun LG ile Magna arasında kurulan ve Temmuz ayında resmen başlatılacak olan yeni EV bileşeni ortak girişimine taşınması bekleniyor. Ayrıca, Vietnam ve Brezilya gibi denizaşırı ülkelerdeki akıllı telefon üretim hatları, ev aletleri üretmek üzere yeniden düzenlenecek. LG, Kore’deki üretim hattını ise 2019 yılında durdurmuştu.

Şirket “LG, diğer iş alanlarında rekabet gücünü daha da güçlendirmek için mobil uzmanlığından yararlanmaya ve 6G gibi mobilite ile ilgili teknolojileri geliştirmeye devam edecek. LG’nin mobil iş operasyonlarının yirmi yıl boyunca geliştirdiği temel teknolojiler de muhafaza edilecek. Bu, şu an mevcut olan ve gelecekteki ürünlere de uygulanacak.” dedi.

Desteğe Devam Edecek

LG akıllı telefon kullanıcıları için şirket, satış sonrası hizmetini sürdürecek. Şirket, onarım hizmetleri vermeye ve ilgili bileşenleri tedarik etmeye devam edeceğini belirtti.

Şirket, “İşletmeyi kapattıktan sonra, müşterilerin rahatsızlık yaşamaması için satış sonrası hizmetimize devam edeceğiz” dedi.

Bilim ve ICT Bakanlığı, LG’nin Adil Ticaret Komisyonu standartlarına uymasını beklediğini söyledi. Bir bakanlık yetkilisi, “Tüketiciyi koruma önlemlerinin yeterince sürdürüldüğünü görmek için sorunu LG ve cep telefonu operatörleriyle görüşeceğiz.” Dedi.

3 Nisan Tarihli Haber

Koreli LG Electronics, sürekli zarar ettiği akıllı telefon işinden çekilmeye karar verdi. Detaylar 5 Nisan’da basına açıklanacak. Ayrıca mobil iletişim çalışanlarını diğer iş birimlerine taşımak için bir geçiş sürecine girmiş gibi görünüyor. Bir başka ifadeyle Kore’de yalnız Samsung akıllı telefon markası olacak.

LG, akıllı telefon işinde 2015’ten bu yana genelde zarar ve pek çok  kayıplar yaşadı. Yakın zamanda ise akıllı telefon işini denetleyen mobil iletişim birimini satmaya çalıştı. Şirketin Vietnam Vingroup da dahil olmak üzere çeşitli ilgili alıcılarla görüşmelerde bulunduğu, ancak bunlardan herhangi biri ile anlaşmaya varamadığı bildirildi.

Bu konuyla ilgili daha ilk haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

LG Electronics, faaliyetlerinin bir kısmını satmayı veya akıllı telefon işinden tamamen çekilmeyi düşündü. Çok yakın zamanda akıllı telefon işinden tamamen çekilme kararı aldı.

Rota Yeniden Belirleniyor

Sektör kaynaklarına göre perşembe günü, “LG satış, bölünmüş satış veya akıllı telefon işinden çekilme gibi çeşitli seçenekleri değerlendirdi, ancak kısa süre önce işten çekilme kararı aldı.” Dendi. 5 Nisan’daki yönetim kurulu toplantısında ise resmi bir duyuru yapılacağı da eklendi. Çekilmenin adı konulmuş olacak. Olasılıklar sorulduğunda ise bir LG yetkilisi “Yorum yapacak bir şey yok. Kar ettiğimiz başka eletronik eşyalara yoğunlaşalım.” dedi.

Yetkili, “Söyleyebileceğimiz tek şey, her olasılığın açık olduğudur. Şu anda bunu doğrulayamasak da mobil iletişim işimizin belirli yönünü açıklayacağız.” Dedi.

LG’nin akıllı telefon işinden çekilme olasılığı ocak ayında meydana geldi. LG Electronics CEO’su Kwon Bong-seok’un şirketin tüm olasılıklar açıkken mobil iletişim işinin yönünü gözden geçirdiğini kabul etmesiyle ortaya çıktı.

Sektör gözlemcileri, 24 Mart’taki hissedarlar toplantısında şirketten resmi bir yorum beklediler. Ancak Finans Direktörü Bae Doo-yong, yalnızca şirketin yukarıda belirtilen “tüm olasılıkların açık kaldığı” pozisyonunu yineledi.

Şirket akıllı telefon işiyle boğuşurken hisse senedi değerleri, tüketicilerin COVID-19 salgını nedeniyle evde giderek daha fazla zaman geçirmesiyle, son teknoloji ev aletleri ve TV’lerine olan talebin artmasıyla yeniden değerlendirildi.

Ayrıca LG, elektrikli araçlar (EV’ler) ve araç bileşenleri gibi gelişmekte olan sektörlerdeki varlığını kademeli olarak genişletiyor. Geçen Aralık ayında şirket, elektrikli motorlar, invertörler ve elektrikli araçlarda kullanılan araç üstü şarj cihazları üretmek için otomotiv parça üreticisi Magna International ile bir ortak girişim kurulduğunu duyurdu.

Kim bu Magna?

Magna, Project Titan kapsamında Apple’ın EV üretim işinde yer almıştı. Duyuru, yatırımcıların ortak girişimin potansiyel olarak Apple’ın EV işine katılabileceğini umduğu için haberin çıktığı gün LG Electronics hisselerini günlük yüzde 30 sınırına çekti. İPhone üreticisi geçtiğimiz günlerde ilk EV’lerini 2024 veya daha sonra piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu.

LG, ortak girişimin Apple’ın EV’lerinin üretimine katılımıyla ilgili herhangi bir yorum yapmasa da Magna International CEO’su Swamy Kotagiri, yakın tarihli bir otomotiv derneği etkinliğinde şirketin Apple veya başka bir otomobil üreticisi için araç üretmeye hazır olduğunu söyledi. CEO, Magna’nın gerekirse Apple tasarımı arabalar üretmek için üretim tesisini genişletmeye istekli olduğunu da sözlerine ekledi.