LG cep telefonu pazarından çıkıyor

LG, akıllı telefon pazarında istediğini bulamamışa benziyor. Bu yüzden şirketin CEO’su Kwon Bong-seok artık para kaybettiren cep telefonu pazarından çıkmak istediklerini açıkladı. Son belirlemelere göre LG şirketi yılda yaklaşık 5 trilyon won (4.5 milyar $) kaybetmiş görünüyor. Hal-ı hazırda şirketin CEO’su şirket çalışanlarına bir mesaj gönderdi. LG’nin akıllı telefon bölümünde büyük değişiklikler yaşanacağını ama istihdamın devam edeceğini bildirdi:

“Akıllı telefon işletmesinin yönündeki herhangi bir değişikliğe bakılmaksızın, istihdam devam edecek, bu yüzden endişelenmenize gerek yok.”

Ayrıca başka bir Bir LG yetkilisi,

“Mobil cihazlar için küresel pazardaki rekabet gittikçe şiddetlendiğinden, LG‘nin soğuk bir karar vermesinin ve en iyi seçimi yapmasının zamanı geldi. Şirket, akıllı telefon işinin satışı, geri çekilmesi ve küçültülmesi dahil olmak üzere tüm olası önlemleri düşünüyor.”

açıklamasını yaptı. Telefon satıcısının mobil cihaz iş birimini küçültmeye veya parçalarına ayırmaya hazırlandığına dair söylentiler var.

Söylentilere göre, personelin yaklaşık yüzde 60’ı şirket içindeki diğer iş birimlerine geçiş yapacak. Veya diğer LG bağlı kuruluşlarına taşınacak ve yeniden atanacak. Bu yılki CES teknoloji fuarında katlanabilir ekranlı bir akıllı telefonun şaşırtıcı teaser’ına rağmen, bazı yerel medyada LG’nin akıllı telefon bölümü hakkında Salı günü önemli bir duyuru yapacağı bildirildi.

LG, Cep Telefonu Pazarında Büyük Zarar Ediyor!

Bu dedikodular aslında ilk değil. Özellikle LG’nin 2019’da düşük kaliteli ve orta seviye telefon üretimini  dış kaynaklara yönlendirdiğinden beri dedikodular giderek arttı.

Tam bu sırada LG tarafından farklı bir açıklama geldi. Üretimde verimliliği artırmak ve para kaybeden iş biriminde maliyetleri düşürmek amacıyla orijinal geliştirme üretiminin hacmini artırdıklarını açıkladılar.

ODM olarak bilinen orijinal geliştirme (veya tasarım) üretimi, fason üreticilerin belirli bir ürünü belirtildiği gibi tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği bir üretim yöntemini ifade eder.

Samsung Electronics’in geçen yıl ODM akıllı telefon siparişlerini artırma yolunda olduğu göz önüne alındığında, LG’nin stratejisi makul göründü.

Pazar araştırmacısı Counterpoint’in verilerine göre, ODM siparişleri geçen yıl Samsung’un toplam telefon üretiminin yüzde 30’unu aşarken, LG’nin yüzde 70’ini aştı. Ancak LG’nin son beş yıldır cep telefonu segmentinde zarar ettiği söylentileri hiç durmadı.

Geçen yıl itibarıyla akıllı telefon işi, 2015’in ikinci çeyreğinden bu yana art arda her sene zarar bildirdi. 2020’nin üçüncü çeyreğinde, işletme zararı ilk çeyrekte 206,5 milyar won ve ikinci çeyrekte 237,8 milyar won azalarak 148,4 milyar won olarak gerçekleşti. Bu sebeple son beş yılda biriken kayıp 5 trilyon won’a ulaştı.

LG Electronics CEO’su Kwon, Ocak 2020’de göreve geldiğinde, 2021 yılına kadar akıllı telefon işinde bir dönüş yapma sözü verdi.

Kwon, Aralık ayındaki Elektronik ve Bilişim Günü münasebetiyle düzenlenen törende gazetecilere verdiği demeçte,

“Şirket, maliyetleri düşürerek akıllı telefon işinin karlılığını artırıyor ve önümüzdeki yıl premium pazarda büyüme arayacak.”

dedi.

Geçen yıl LG, akıllı telefon markası G serisini terk etmek ve yeni akıllı telefon projelerine başlamak için cesur bir karar verdi. Şirket, iki amiral gemisi telefonu piyasaya sürdü:

  • Tasarım odaklı LG Velvet
  • LG Wing

Ancak tüm çabalara rağmen, LG’nin küresel akıllı telefon pazarındaki varlığı azaldı ve bu azalış devam ediyor.