LG BaristaBot

LG BaristaBot CLOi Kore Kahve Derneği’nden kahve demleme ustası sertifikası alan ilk makine. Zira bu ustalık sertifikası sonuç olarak gerçek anlamda bir demleme ustası sertifikasıdır. Bir bireyin veya artık bir robotun kahve demleme araçlarını ve kaliteli kahve hazırlama becerisini değerlendirir.

LG Robotics çalışanları; salonda oturan, ofiste bir kenarda öylece sessiz sakin takılan kahve makinesinin çok sıkıcı olduğunu düşünmüşler. Bu sayede o sıkıcı kahve makinesinin yerini yavaş yavaş alacak gibi görünen bir kahve hazırlama robotu imal etmişler.

Bir LG yetkilisi,

“Salon alanında sıkıcı bir kahve makinemiz vardı. Şimdi ise CLOi BaristaBot‘un özenle hazırladığı bir fincan kahvenin tadı gerçekten bambaşka…

” dedi.

Tabi ki CLOi BaristaBot, LG’nin robot montaj hatlarından çıkan tek robot değil. Şirket, robotların gelecekte gündelik işlerimizin önemli bir kısmını bu tarz robotlarla çözeceğimizin çoktan farkında. Bu sebeple LG Electronics, günlük hizmetler sunabilen herkese hitap edebilecek robotlara odaklanıyor. Aynı zamanda otellerde, hastanelerde ve restoranlarda çalışmak üzere makine robotlar tasarlıyor. Diğer taraftan son 5 yılda 4,5 milyar dolar zarar ettiği cep telefonu sektöründen de çıkmaya hazırlanıyor. Haberini şurada okuyabilirsiniz.

LG’den CLOi BaristaBot ve Sterilizasyon Robotu

Örneğin Covid-19 nedeniyle gündemimiz haline gelen hijyen konusunda bir “Sterilizasyon Robotu” ürettiler. Bu robot ultraviyole ışınlarını kullanarak bakterileri temizliyor. Bu ürün 2021’in ilk yarısında ABD pazarında piyasaya sürülecek bile…

Geçen yıl Temmuz ayında LG, tabak yiyecekleri teslim etmek için bir rafla donatılmış bir robot olan ServeBot‘u piyasaya sürmüştü. Bu robot dört raflı bir yapıda ve  20 kilograma kadar yiyecek taşıyabiliyordu.

LG CLOi BAristaBot’un bir üst versiyonu ServeBot ile de kahve servisi mobil hale getirilebilir. Yapılması gereken sadece bir varış yerinin girilmesi ve sonrasın kendi kendine sürüş teknolojisi ile kahveleri sahiplerine teslim edebilir.

Bu ve benzeri örnekler gittikçe artmaya başladı. zira daha 2017 yılında LG Electronics Incheon Uluslararası Havalimanı’nda bir robot çalıştırmaya başlamıştı. Yardıma ihtiyacı olan ziyaretçilere yardımcı olan bir robottu. Aynı zamanda kendi kendine sürüş ve engellerden kaçınma teknolojisi ile donatılmıştı. Geçen yıl Ekim ayında içişleri bakanlığı tarafından asansör kullanırken bile güvenli bir şekilde hareket edebildiği kabul edilmişti.

LG, uzaktan yürütülen hizmetler için artan tüketici tercihine bağlı olarak, salgın nedeniyle robotların rolünün artmasını bekliyor. Şirket ayrıca, ofislerdeki robotların, basit görevleri yerine getirirken çalışanların yerini alması nedeniyle çalışanlar üzerindeki yükü azaltabileceğini düşünüyor. Ki bu durum sıkça karşımıza çıkan

“Robotlar insanların mesleklerini ellerinden mi alacak?”

sorusunu sık sık gündeme getiriyor.