Samsung yaptığı son açıklamayla otomobillerin elektronik altyapısına da el atıyor. Samsung, otomobillerin elektronik ekipmanı MLCC’yi geliştirerek rekabette ben de varım diyecek Samsung Electro-Mechanics’in son derece küçük ve yüksek kapasiteli yeni bir çok katmanlı seramik kapasitör (MLCC) geliştirdiğini ve yüksek fiyatlı BT cihaz pazarını hedeflediğini söyledi.

Bir MLCC, elektrikli aletlerin devreleri içindeki kararlı akım akışını kontrol eden, elektronik cihazların temel bileşenidir. Daha fazla otomobilin elektronik ekipmanı benimsemesiyle, MLCC’ler de otomobillerde giderek daha fazla kullanılıyor.

Samsung Electro-Mechanics, endüstrinin ilk 0402 boyutlu MLCC’yi – 0,4 milimetre uzunluğunda ve 0,2 milimetre genişliğinde – 1,9 mikrofarad kapasite ve 6,3 voltaj ile geliştirdiğini söyledi. Her bir BT aygıtı 1000’den fazla MLCC gerektiriyor. Dolayısıyla bir MLCC’nin ne kadar küçük yapılabileceği rekabet gücünü gösteriyor.

Şirket “0402 boyutu, son zamanlarda pazarda önemli ölçüde artan talep gören ultra küçük bir ürün. 5G ağları kullanan daha fazla telefon ve çoklu kamera, yüksek kapasite ve voltaja dayanabilen ultra küçük MLCC’ler gibi diğer çeşitli özellikler çok önemli. Bununla birlikte, mevcut 0402 ürünleri yalnızca 4 voltaj derecelidir. Bu da BT cihazlarına uygulama açısından sınırlı oldukları anlamına gelir. “dedi.

Şirket ayrıca, DC BIAS özellikleri açısından önde gelen endüstri standartlarını karşılayan kullanım ömrü ve çalışma açısından yeni ürünün gelişmiş istikrarından bahsetti.

MLCC endüstrisinde küçülmek her zaman daha iyidir. Bu göz önüne alındığında Samsung Electro-Mechanics, yeni ürünün sektördeki rekabet gücünü kanıtladığını söyledi. Japon Murata Manufacturing, geçen yıl küresel pazarda yaklaşık yüzde 30 pay aldı. Onu ise yaklaşık yüzde 23 ile Samsung izledi.

Koreli üreticinin CEO’su Kyung Kye-hyun, hissedarlarla geçen ay bir toplantı yaptı. Yaptığı toplantıda, şirketin beş yıl içinde BT cihazları için MLCC’lerde en büyük payı alacağını söyledi.